BANJALUKA, Vlasnici banjalučkog “Autoprevoza” pripremaju podjelu preduzeća kroz osnivanje akcionarskog društva “Neobas”, koje će preuzeti upravljanje postojećom autobuskom stanicom u Banjaluci.
Takve odluke usvojio je Upravni odbor “Autoprevoza” i predložio na saglasnost Skupštini akcionara preduzeća, koja će biti održana 16. juna.
Nova firma, kako se predviđa, podjelom će preuzeti 58,7 odsto kapitala postojećeg “Autoprevoza”, tako da će akcionarima pripasti i srazmjeran broj akcija u oba preduzeća.
Živko Babić, najveći akcionar “Autoprevoza”, kazao je da će podjelom imovine “Neobasu” pripasti autobuska stanica u naselju Lazarevo/Budžak, turistička agencija, poslovi međunarodnog saobraćaja i trgovine.
“Autoprevoz” će u toj diobi, prema njegovim riječima, zadržati 90 autobusa za gradski i prigradski prevoz, te 22 dunuma zemljišta u banjalučkom naselju Kumsale na kojem krajem juna planiraju početak izgradnje nove auto-baze investicione vrijednosti do pet miliona KM.
Kao razloge za podjelu postojećeg preduzeća Babić navodi zainteresovanost nekoliko inostranih kompanija za preuzimanje poslova gradskog i prigradskog prevoza u Banjaluci.
“To je saobraćaj u koji treba mnogo ulagati, a mi nemamo tih sredstava. Trenutno vodimo razgovore sa tri jaka inostrana partnera koji su zainteresovani isključivo za tu djelatnost i zato sada odvajamo dio preduzeća koji njima nije interesantan”, tvrdi Babić.
On je rekao da će oko 250 radnika “Autoprevoza” ostati u “starom” društvu, dok bi stotinak zaposlenih prešlo u “Neobas”, firmu koja bi u podjeli trebalo da preuzme i tri četvrtine ukupnih obaveza postojećeg preduzeća.
U Sindikalnoj organizaciji “Autoprevoza” kažu da nema nagovještaja da bi se planirana podjela preduzeća mogla negativno odraziti na zaposlene.
“Još ne postoji definitivno utvrđeni spisak radnika koji prelazi u novu firmu. To nije sprovedeno do kraja, jer se čeka sjednica Skupštine akcionara. Lično ne mislim da će podjela ‘Autoprevoza’ mnogo uticati na rad preduzeća, odnosno vjerujem da ćemo nastaviti raditi kao i do sada”, kazao je Marinko Vojinović, predsjednik Sindikata “Autoprevoza”, izražavajući očekivanje da će nova stanica u Kumsalama biti izgrađena i proraditi već ove godine.
Branko Predragović, predstavnik dijela malih akcionara “Autoprevoza”, koji godinama optužuje većinske vlasnike za uništavanje preduzeća, tvrdi, pak, da većinski vlasnik nema dobre namjere u programiranoj diobi. Naprotiv, Predragović predloženu diobu naziva “završnim udarcem za ubistvo ‘Autoprevoza’ s predumišljajem”.
Podsjećajući da je “Autoprevoz” ranije prodao značajan dio svoje imovine, uključujući i upravnu zgradu sa garažama i pripadajućim zemljištem na Banjalučkom polju, Predragović kaže da je u međuvremenu došlo i do tržišnog prepuštanja pojedinih međugradskih linija drugim prevoznicima.
“Mi nećemo prestati s borbom za svoja prava, jer u ‘Autoprevozu’ posjedujemo akcije koje predstavljaju našu imovinu”, ističe Predragović.
Babić, pak, odbacuje takve optužbe, navodeći da se protiv njega bune “bivši radnici mali akcionari, okupljeni oko bivšeg finansijskog direktora ‘Autoprevoza’ Branka Predragovića, koji su iz preduzeća istjerani zbog lopovluka ili nerada”.
Ništa od otkupa centra Banjaluke
Grad Banjaluka odbio je ponudu “Autoprevoza” za vansudsku nagodbu o spornom zemljištu u centru najvećeg grada RS na kojem se nalaze javne površine poput ulice i zgrade Muzeja savremene umjetnosti RS, potvrdio je Živko Babić, najveći akcionar tog preduzeća.
“Autoprevoz” je krajem prošle godine Gradskoj upravi ponudio otkup zemljišta u centru grada površine oko 21 dunum ili kompenzaciju za obaveze preduzeća prema gradu. “Autoprevoz” je ranije kao početnu licitacionu cijenu za navedenu lokaciju utvrdio iznos od 10,5 miliona KM.
“Gradu smo ponudili pregovore, ali su oni rekli da insistiraju da odluku o zemljištu donese sud, što u suštini i meni odgovara. Cijela stvar o tome otišla je predaleko u javnosti i šta god da se vansudski odlučilo, bilo bi priča da je neko izdao ili prevario grad”, kazao je Babić. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Bravo.oprobani recept,pranja novca.istinski pozdravljam ovakvu aktivnost većinskog akcionara.pa nisu ovakvi potezi rezervisani samo za vlasnike kapitala čiji su izvori u političkoj ativnost vlasnika tog kapitala.pa neka i oni manji pokažu da znaju kako se prikriva prljava privatizacija, odnosno razni sumnjivi novčani transferi.ali eto naš Sud i Tužilaštvo je ok,a BiH je predmet političkih pritisaka.u entitetu u kome je državni kapital uglavnom privatizovan i koji kao posledicu ima nezaposlenost i zatvaranje privatizovanih preduzeća nikad i niko (osim sporadičnih slučajeva)nije odgovarao za ovakvo stanje.slažem se sa ocjenom BiH Tušilaštva i Suda,ali šta je sa RS i FBiH.
Nade u bolju budućnost stvarno ima.i ne trebamo širiti samo pesimizam.dolazak najvišeg predstavnika EU je najava bolje i sigurnije budućnosti.nikad i niko nas neće prihvatiti u porodicu EU dok ne raščistimo sa prošlošću kojom je opterećen ovaj narod.a mi znamoa šta nam je bolna tačka.očito da EU brine o nama više nego mi sami.očito da nas neće ostaviti a prihvatiti Hrvatsku i Srbiju.a očito da nas neće ni primiti sa ovolikim stepenom kriminala i korupcije.
Vrlo dobar poslovni potez vlasnika i menadžmenta društva.
da,dobar potez menadžmenta.preduzeće treba prilagoditi novim tržišnim uslovima a bez investicije to je nemoguće.e, a način sticanja vlasništva odnosno proces privatizacije to je prošlost,i to ne treba da zanima trenutni menadžment. postojala je Kom.za rev.privatizacije,tužilaštvo.pa kad smo sve to propustili formiramo Agenciju za nelegalno stečenu imovinu.sve po zakonu.
@4. i tako u nedogled, odnosno, u sunovrat.