BEOGRAD, Kurs dinara u odnosu na evro pao je u poslednjih pet dana za više od jedan dinar, dostigavši juče 94,21 dinar, dok je današnji kurs već 94,42 dinara za evro.
Stručnjaci ističu da ovakva promjena nije bila neočekivana, s obzirom na „plitko“ međubankarsko devizno tržište, na kojem se formira kurs, ali i na činjenicu da Narodna banka Srbije odavno nije intervenisala radi odbrane dinara.
Koincidentno, vodeći indeks Beogradske berze, BELEX15, takođe je u velikom padu u poslednje dvije nedjelje, mada je juče dočekao blagi oporavak, što se takođe objašnjava slabo razvijenim tržištem na kojem bilo kakva veća transakcija može da napravi pometnju.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu i glavni ekonomista Centralne banke Crne Gore Nikola Fabris smatra da je aktuelni pad vrijednosti dinara rezultat trenutnih fluktuacija, do kojih mora doći kad god nema intervencija NBS iz deviznih rezervi.
Prema njegovom mišljenju, ne treba očekivati značajnija pomjeranja vrijednosti dinara u skorijem periodu, naročito pošto se krajem godine tradicionalno očekuje veći priliv deviza u Srbiju, dok u slučaju bilo kakve opasnosti, Narodna banka ima na raspolaganju dovoljno deviznih rezervi da spriječi devalvaciju.
“Očekujem da će do kraja godine dinar ostati stabilan, ali i da će se usklađivati sa inflacijom. Ako je razlika između inflacije u Srbiji i Evropskoj uniji četiri ili pet procenata, kurs će biti stabilan i ako padne za tu razliku. Ne vjerujem da će do kraja godine domaća valuta izgubiti više od jedan do dva dinara vijrednosti u odnosu na evro”, kaže Fabris. B92
Komentariši