BEOGRAD, Trenutna ponuda dinarskih kredita je raznovrsna, ali su i dalje skupi. U domaćoj valuti moguće je uzeti gotovinski zajam, potrošački, za kupovinu automobila, refinansiranje i dozvoljeni minus. Njihova prednost ogleda se u tome što nije potrebno polaganje učešća i depozita, a bankari očekuju da će kamatne stope u ovoj godini imati trend blagog pada.
Onim građanima koji baš moraju da se zaduže, dinarski krediti privlače pažnju, jer rate ne prate promJene kursa evra. Koliko slabljenje dinara pogubno utiče na životni standard, najbolje znaju oni koji otplaćuju stambene kredite, gdje su i rate visoke, pa se svako klizanje domaće valute, dobro osjeti. Od početka godine, zbog slabljenja dinara, recimo za ratu za stambeni kredit od 300 evra, sada treba izdvojiti skoro hiljadu dinara više.
Draginja Đurić, predsjednik Izvršnog odobra „Banke Inteza“, smatra da će se zbog kretanja kursa u posljednje vrijeme i građani i privreda više opredjeljivati za dinarske kredite sa rokom otplate od godinu dana.
– Za sve druge kredite s ročnošću dužom od godinu nije realno očekivati veće interesovanje – kaže Đurić.
Na cijenu zajmova u domaćoj valuti najviše utiče visina referentne kamatne stope Narodne banke Srbije, koja trenutno iznosi 9,5 odsto. Sudeći po najavama iz centralne banke, ove godine bi ona trebalo da bude još niža. Osim ove bazne kamatne stope uticaj ima i cijena koštanja rizika onoga kome se kredit daje, ali i bankarska marža.
– Referetna kamatna stopa ove godine beležiće pad, a očekivanja su da će njen prosek biti oko osam odsto. To ukazuje da bi dinarski krediti trebalo da pojeftine – naglašava Slavko Carić, predsjednik Izvršnog odbora „Erste banke“.
I odluka o smanjenju obavezne rezerve trebalo bi da pogura cijenu dinarskih kredita na niže. Petar Grujić, direktor sektora za rad sa stanovništvom „Volks banke“ kaže da smanjenje stope sa 10 na pet odsto na dinarsku osnovicu neće značajnije pojeftiniti kredite u domaćoj valuti.
– Svakako će doći do povećanja ponude dinarskih zajmova, jer banke imaju dosta dinara koje ne mogu da konvertuju u devize – ukazuje Grujić.
Interesanto je da su banke počele da odobravaju i dinarske kredite sa nepromjenljivom kamatnom stopom. To podrazumjeva da klijenti imaju istu kamatu i ratu u dinarima tokom cijelog perioda otplate.
– S obzirom na oscilacije vrednosti evra u proteklom periodu, kod klijenata čija primanja nisu vezana za evro, naročito onih sa nižim primanjima, javila se potreba za kreditnim proizvodom koji će im omogućiti bolje planiranje kućnog budžeta – kaže Miroslav Rebić, član Izvršnog odbora banke „Sosijete ženeral“.
Osim ove banke, dinarske kredite sa fiksnom kamatnom stopom nude i „Volks banka“, „Erste“, „Hipo Alpe-Adria“. Blic
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
za one iz hrvatske, ako zele pregled kredita preporucam http://www.moj-bankar.hr