BEOGRAD, Ministar finansija i privrede Srbije Mlađan Dinkić rekao je danas da rebalans budžeta i paket mjera za fiskalnu konsolidaciju, koji je Vlada usvojila, neće prebaciti teret krize na siromašne građane i najavio da će početkom sljedeće godine početi unakrsno ispitivanje prihoda i imovine.
Dinkić je za današnje “Večernje novosti”, u objašnjenju rebalansa budžeta i novog paketa ekonomskih mjera, rekao da neće biti prodaje državnih preduzeća, kao i da se rebalansom najviše odvaja za agrar i socijalnu zaštitu.
“Upravo 13. penzijom za najsiromašnije, pokazujemo da želimo da onima koji najmanje imaju najviše pomognemo. Što se tiče bogatijih, najkasnije početkom sljedeće godine, kada uspostavimo kompletnu strukturu Poreske uprave, počinje primjena onoga što nikada nije zaživjelo u Srbiji, a to je unakrsno ispitivanje prihoda i imovine”, kaže Dinkić.
Dinkić je rekao da nove mjere podržavaju svi u vladi i da nije riječ o običnim izmjenama zakona, već su napravljene “neke tektonske promjene kao što je ukidanje sopstvenih prihoda ministarstava, agencija, fondova i uveli bolju kontrolu rashoda resora”.
“To je radikalna promjena budžetskog sistema i ne bi mogla da prođe da nisam imao saglasnost svih”, rekao je on.
Dinkić je rekao i da od bolje kontrole rashoda resora, tokom sljedeće godine očekuje uštedu od oko 20 milijardi dinara, jer će ubuduće svi sopstveni prihodi ministarstava ići u centralni budžet, a onda će oni, za specifične programe, tražiti dozvolu Ministarstva finansija ili Vlade.
Na pitanje koliki udar na cijene će izazvati povećanje PDV-a na 20 odsto, Dinkić je rekao da je to mjera koju je željeo da izbjegne, ali da je situacija da bez nje ne bi bilo moguće garantovati isplatu penzija i plata.
“Naravno da će dizanje PDV-a na robu široke potrošnje imati izvjestan inflacioni pritisak. Ali, omogućili smo da oni koji su najslabiji, a to su preduzetnici i mala i srednja preduzeća, sa prometom do 50 miliona dinara godišnje, mogu od 1. januara da plaćaju PDV tek kada robu naplate, a ne kad je fakturišu. U tu grupu spada 86 odsto svih poreskih obveznika”, tvrdi Dinkić.
Govoreći o profesionalizaciju javnih preduzeća, Dinkić je kazao da je to neminovnost i da je Ministarstvo finansija pripremilo Zakon o javnim preduzećima koji će Vlada, možda, usvojiti već u petak.
“On predviđa da se direktori svih javnih preduzeća, od republike do lokala, razriješe i budu v.d. do izbora novih na konkursima, koji će odmah biti raspisani. Takođe, napustiću praksu da ministar bira direktore 173 filijale Poreske uprave širom Srbije, i oni će se birati na konkursu”, kazao je on.
On je dodao da sigurno neće biti prodaje Komercijalne banke, EPS-a, Željezare, niti bilo koje kompanije koja je državni monopol.
“Za neka druga preduzeća, kao što je JAT, tražićemo strateške partnere. Mogli bismo da razmotrimo ponudu za privatizaciju ‘Telekoma Srbija’, ukoliko bi cijena za 100 odsto kapitala bila najmanje 2,5 milijardi evra”, rekao je Dinkić.
Kada je riječ o izboru viceguvernera i članova Savjeta guvernera NBS, Dinkić je kazao da podržava sva tri kandidata koje je NBS predložila – Dianu Dragutinović, Anu Gligorijević i Veselina Pješčića, kao i Stojana Stamenkovića kog će kandidovati guvernerka Jorgovanka Tabaković, dok će za predsjednika Savjeta guvernera predložiti Radovana Jelašića.
Komentariši