BEOGRAD, Srbija će zvanično izaći iz recesije u prvom tromjesečju ove godine, izjavio je potpredsjednik srpske vlade i ministar ekonomije Mlađan Dinkić.
On je na Poslovnom savjetu sa privrednicima rekao da će statistički podaci potvrditi izlazak iz recesije, ističući da će nivo privrednih aktivnosti u prvom kvartalu ove godine biti viši nego u istom periodu 2009. godine.
Nivo bruto domaćeg proizvoda (BDP) Srbije je, kako je istakao srpski ministar, vraćen na nivo od prije godinu dana. Dinkić je naveo da će rast BDP-a u ovoj godini sigurno biti 1,5 odsto, ali da, kako je istakao, može biti i veći ako Vlada preduzme odgovarajuće mjere.
Prema njegovim riječima, budžetski deficit Srbije je u prošloj godini bio 4,3 odsto BDP, ali, dodao je, srpska vlada smatra da to nije previše. Plan za ovu godinu je da deficit budžeta bude četiri odsto, što je upola manje od prosjeka u Evropskoj uniji, rekao je Dinkić, dodajući da je i javni dug Srbije upola manji od prosjeka EU, sa učešćem od 32 odsto u BDP.
Dinkić je naveo da Srbije ne bi trebalo da se dodatno zadužuje u 2011. godini, osim zajmova koje se već povukla i garancija koje su predviđene budžetom za 2010. godinu. “Tu treba stati i ići samo na zaduživanje za izgradnju infrastrukture”, rekao je poptrpedsjednik Vlade Srbije i ministar ekonomije i regionalnog razvoja.
Mlađan Dinkić je dodao da su budžetski prihodi Srbije u januaru ove godine bili za šest odsto veći nego u istom mjesecu 2009, ističući da je povećana je i naplata poreza na dodatu vrijednost.
Problemi u padu izvoza i domaće tražnje
Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić kaže da su pad izvoza, ali i slabo generisana domaća tražnja i dalje prisutni problemi u privredi Srbije i da bi u njihovom rješavanju trebalo preduzeti određene korake.
On je rekao da je samo u prošloj godini izvoz opao za oko 20 odsto u odnosu na 2008. godinu, a uvoz je bio za oko 28 procenata manji nego 2008. godine. Samo u decembru prošle godine izvoz je bio za oko šest odsto manji nego u decembru 2008. godine, napomenuo je Dinkić.
Prema njegovim riječima, posledica je bila manji spoljnotrgovinski deficit Srbije, ali je pad veliki i trebalo bi da bude anuliran u ovoj godini. “Ono što nas je ohrabilo je da je rast izvoza kod poluproizvoda i sirovina za 10 odsto, a rast je zabeležen i kod izvoza trajnih proizvoda široke potrošnje, za oko devet odsto u odnosu na decembar 2008.godine”, naveo je Dinkić.
Osim zajmova koje smo predvidjeli za nekoliko infrastrukturnih projekata i fabrika čije je održavanje od strateškog interesa za zemlju, ne treba ići u nova zaduživanja, smatra Dinkić.
Država će se zadužiti, kada je riječ o realnom sektoru za preduzeća koja su veliki izvoznici, a prvo je Rudarsko-topioničarski basen Bor gdje je država već odobrila garanciju za krediti od 135 miliona evra i taj novac bi trebalo da bude uloženo u novu Topionicu i fabriku sumporne kiseline, rekao je on.
Drugo preduzeće je Petrohemija gde će se sa Evropskom investicionom bankom voditi razgovori o dobijanju kredita za povećanje konkurentnosti i energetske efikasnosti tog preduzeća, dodao je Dinkić.
Dinkić je upoznao privrednike i sa vladinim paketom mjera za ublažavanje negativnih efekata svjetske ekonomske krize, koji je predvidio da oko 90 milijardi dinara (oko 900 miliona evra) bude plasirano privredi putem kredita poslovnih banaka, uz subvenciju države, i naveo da je do sada već 17 banaka potpisalo ugovore i krenulo u realizaciju ovog novog programa Vlade Srbije.
Beta/Tanjug
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Evo još jednog velemajstora ekonomske i političke misli sa ovih prostora.
evo malo o dinkicu, i ostalim stvarima, nezavisni stav
http://www.youtube.com/watch?v=AlsaMDM2r4A
oni su svoje zavrsili, dovidjenja, pakovanje 😛