BEOGRAD, Ministar ekonomije Srbije Mlađan Dinkić ocijenio je da će, najverovatnije, uskoro doći do rebalansa budžeta.
“Moramo sačekati da u martu vidimo efekte Vladinih mera. Već na kraju prvog kvartala imaćemo sliku o stanju budžeta, na osnovu čega ćemo praviti plan za rebalans”, rekao je Dinkić za “Večernje novosti”.
On očekuje da će o prijedlogu statuta Vojvodine biti postignut dogovor kako bi dobio većinsku podršku u srpskom parlamentu, ali dodaje da i dalje smatra nepravednim to što je Vojvodini pripalo 90 odsto novca od prodaje Naftne industrije Srbije /NIS/.
Govoreći o decentralizaciji Srbije, Dinkić je naveo da je prijedlogom zakona o regionalnom razvoju predviđeno da, u skladu sa evropskim standardima, Srbija ima sedam statističkih regiona – Vojvodina, Beograd, južna, zapadna, centralna i istočna Srbija, Kosovo i Metohija.
Odgovarajući na pitanje da li će ovaj zakon biti klica podjele Srbije na regione, Dinkić je rekao da je “nemoguće izbjeći administrativnu regionalizaciju Srbije na duži rok”, ističući da se, i pored decentralizacije, mora “sačuvati cjelovitost i jedinstvo Srbije”.
Govoreći o tome da li Srbija treba da podnese kandidaturu za EU i pored savjeta evropskog komesara Olija Rena da to ne čini, Dinkić kaže da je on “za proaktivan pristup”, ali nije za to da se ide “glavom kroz zid”.
Dinkić kaže da mu je bliži Brisel, ali da su Srbiji potrebni dobri odnosi i sa Briselom i sa Moskvom.
On je naveo da je protiv toga da se “Telekom Srbije” prodaje budzašto i da mu nije poznato da je prodaja ovog krupnog javnog preduzeća Srbije uslov MMF-a.
Dinkić je rekao da neće biti privatizacije ni drugog krupnog javnog preduzeća, “Elektroprivrede Srbije”, te da je planiran izlazak na berzu sa manjinskim paketom, ali da najmanje 70 odsto EPS mora da ostane u rukama države.
Ministar ekonomije Srbije najavio je da će sljedeće sedmice biti usvojen program zamjene starih neekoloških automobila za novi kragujevački “punto” koji će građani moći da dobiju uz doplatu od 5.999 evra.