BEOGRAD, Ministar ekonomije Srbije Mlađan Dinkić izjavio je danas da je apsolutno protiv i neće pristati na povećanje stope PDV-a i poreza na dohodak, kao mjere za pokrivanje budžetskog deficita, ocjenjujući da je u vrijeme recesije potrebno povećati tražnju, a povećanje PDV-a i poreza na dohodak bi je dodatno smanjile.
“Osim toga to bi bio udar na srednju klasu u Srbiji, koja treba da nas vuče napred”, upozorio je Dinkić za “Blic – Novac”, komentarišući moguće scenarije dogovora sa misijom MMF-a, koja dolazi u Beograd 24. avgusta.
Dinkić je ocijenio da će pregovori sa MMF-om “biti teški”, istovremeno izražavajući ubeđenje da će predstavnici Vlade Srbije uspjeti da se dogovore da se poveća budžetski deficit na 4,5 odsto BDP-a i bez povećanja poreza, ali uz garancije da će se krenuti u ozbiljno smanjivanje javnog sektora.
Ministar ekonomije smatra da vlada treba da se obaveže da će plate u javnom sektoru i penzije ostati zamrznute sve dok ne dođe do vidljivog rasta privredne aktivnosti, pri čemu se mora značajno smanjiti birokratija na svim nivoima i izvršiti reforme u prosvjeti, zdravstvu i sudstvu u skladu sa evropskim standardima.
“Naša država je preskupa i zato je značajno smanjivanje javnog sektora ključ za dugoročnu stabilnost srpskog budžeta”, istakao je Dinkić. On je uvjeren da će, ukoliko pokažemo stvarnu volju da smanjimo javni sektor i usvojimo potrebne propise i MMF pristati na veći budžetski deficit, kao i na to da dio kredita ide za podršku budžetu Srbije.
On smatra da je nerealno očekivati u 2010. godini da budžetski deficit bude svega tri odsto, jer će kako kaže, on biti veći i u većini evropskih zemalja.
Prema njegovim riječima, makroekonomska slika Srbije se iz mjeseca u mjesec lagano popravlja, iako se u javnosti stiče potpuno obrnuti utisak.
“Najgore smo sasvim sigurno pregurali… Treba izdržati, bez ishitrenih poteza, još par mjeseci, a onda će blagi oporavak privrede postati vidljiv, čak i najvećim skepticima”, tvrdi Dinkić.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši