BANJALUKA, Upravni odbor Dubičkog robnog magazina iz Kozarske Dubice po direktivi direktora tog preduzeća, Strahinja Šunjke, donio je odluku o prodaji 25 objekata čime je imovinu ovog preduzeća umanjio za nekoliko miliona maraka, a da za to nije imao neophodno odobrenje skupštine akcionara, upozorili su mali akcionari ovog preduzeća u pismu, koje je u posjedu “Fokusa”.
– Iz izvještaja revizora za 2008. godinu vidljivo je da tekuća imovina preduzeća iznosi 270.000 maraka, a gubitak 3,6 miliona maraka. Direktor Šunjka je sam sebi prodao objekat vrijedan pola miliona maraka, za iznos od 160.000 maraka. Nije poštovao zakonske propise zbog čega sve ukazuje da se radi o zloupotrebi službenog položaja – kaže Dušan Kovačević, predstavnik malih akcionara.
On uvjerava da je direktor preduzeća kupljeni objekat dao pod hipoteku kako bi dobio kredit od Rajfajzen banke, i isti objekat iznajmio toj banci, da bi od kirije plaćao ratu kredita.
– Može li predstavnik Fonda za restituciju Vinko Stojčić biti radnik kod direktora Dubičkog robnog magazina Strahinje Šunjke, i to u njegovom privatnom preduzeću “Vrbica”. Postoje osnovi sumnje da se radi o organizovanom kriminalu povezanih privatnih preduzeća “Vrbica” i Dubičkog robnog magazina. Radnici su protiv Šunjke podnijeli nekoliko prijava ali se iz nekog razloga ništa ne dešava – navodi Kovačević.
Tim povodom akcionari su zatražili da MUP RS i nadležno tužilaštva ispitaju ove navode.
– Završni računi su unazad nekoliko godina falsifikovani, što je vidljivo iz izvještaja revizora. Posjedujemo i potpise malih akcionara, koji predstavljaju 33 odsto akcionarskog kapitala – navode akcionari u pismu.
Strahinja Šunjka, direktor Dubičkog robnog magazina, rekao je da iza cijele ujdurme stoji nastojanje Kovačevića da preduzeće gurne u stečaj, kako bi kao stečajni upravnik i predsjednik Udruženja stečajnih upravnika, izvukao lični profit.
– Kovačević ima grupu od nekoliko akcionara, s kojima pokušava ostvariti neke svoje ciljeve. On nije nikakav predstavnik malih akcionara, već svega nekoliko ljudi, s neznatnim procentom vlasništva. Na posljednjoj sjednici Skupštine akcionara ljutito je napustio zasjedanja jer nisu prihvaćene neke njegove zamisli – kaže Šunjka.
On je rekao da je netačno da za prodaju objekata nije obezbijeđena podrška Skupštine akcionara, a novac od prodaje iskorišten je za izmirenje obaveza prema radnicima.
– Sve odluke UO su potvrđene na Skupštini. Objekat jesam kupio za svoje potrebe, ali ne za taj iznos. Platio sam ga 243.000 maraka i to kada po treći put na licitaciji niko nije želio da ga kupi. Vrijednost preduzeća trenutno je oko osam miliona maraka, a ne 270.000 maraka, kako to tvrdi Kovačević. Radnici su najvećim dijelom vlasnici preduzeća a niko od njih poslije privatizacije, nije ostao bez posla – rekao je Šunjka.Fokus
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.