VAŠINGTON, Izvršni direktori najvećih banaka sa Volstrita priznali su pred američkom istražnom finansijskom komisijom da su potcjenili ozbiljnost finansijske krize 2008. godine i da su donijeli loše odluke.
Oni su, međutim, pred pripadnicima Komisije za ispitivanje finansijske krize branili svoje visoke bonuse i plate.
“Amerikanci su bjesni i imaju pravo da budu bjesni zbog velikih bonusa koje su banke isplatile pošto su dobile milijarde dolara pomoći od države”, rekao je predsjedavajući komisije Fil Andželidis izvršnim direktorima četiri najveće banke.
On je obećao “ispcrpnu i fer istragu” o onome što je finansijski sistem SAD “oborilo na koljena”.
Izvršni direktor i predsjednik Američke banke Brajan Mojnihen rekao je da će ove godine osnovice plata biti više nego 2008, ali da će i dalje biti niže od nivoa prije ekonomske krize.
“Razumemo bes koji osjećaju mnogi građani. Zahvalni smo na pomoći koju smo dobili od poreskih obveznika”, naveo je Mojnihen.
Dodao je da “velika većina” zaposlenih u toj banci nije imala nikakvu ulogu u ekonomskoj krizi i da ne zaslužuje da bude kažnjena manjim platama.
Džejmi Dajmon, izvršni direktor Džej Pi Morgan čejsa (JPMorgan Chase & Co), jedne od najstarijih firmi za finansijske usluge na svijetu, rekao je da je većini zaposlenih “značajno smanjena plata u 2008”.
Naveo je da će njegova kompanija nastaviti da plaća ljude “na odgovoran i disciplinovan način” kako bi privukla i zadržala najtalentovanije.
Predsjednik kompanije za pružanje finansijskih usluga “Morgan Stenli” (Morgan Stanley) Džon Mek izjavio je da je kriza bila “moćni poziv na buđenje” njegovoj firmi.
Rekao je da on nije uzeo bonus u 2009, kao i da je njegova banka “dovela u red sistem plaćanja kako bi obeshrabrila pretjerane rizike”.
I direktori ostalih banaka naveli su, takođe, da su njihove kompanije “stegle kaiš” kada se radi o bonusima i provizijama, kako bi povratili dio novca izgubljenog tokom krize.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.