– Nebojša Ćurko nezakonito izvlačio sredstva iz preduzeća, pokazala istraga Okružnog tužilaštva Banjaluka
– Tužilaštvo: Istrage po prijavama radnika obustavljene
– Obustavom istraga dobar dio nezakonite priče iz “Volara”, koju su radnici potkrijepili i dokumentacijom, ostao sakriven
– RS oštećena milionskim iznosima zbog eksploatacije rudnika bez odobrene koncesije
BANJALUKA/ŠIPOVO – Direktor šipovačke gipsare “Volari” Nebojša Ćurko nezakonito je izvlačio sredstva preduzeća, pokazala je istraga Okružnog javnog tužilaštva koje je po tom osnovu podiglo dvije optužnice. Potvrdio ih je Osnovni sud u Mrkonjić Gradu, a sudski postupci su u toku. Istovremeno, istrage po prijavama radnika za zloupotrebu službenog položaja i utaju poreza su obustavljene, saznaje portal CAPITAL.
U Okružnom javnom tužilaštvu RS za našu redakaciju potvrdili su ove informacije pojašnjavajući da su prijave radnika stigle nakon što su istrage po istim prijavama već okončane.
“Podignute su dvije optužnice protiv Nebojše Ćurka zbog nepravilnog izdvajanja sredstava pravnog lica. Sudski postupci su u toku pred Osnovnim sudom u Mrkonjić Gradu. U vezi sa prijavom Sindikalne organizacije gipsare ‘Volari’, napominjemo da je tužilaštvo ranije postupalo po identičnim prijavama. Istraga po prijavi za zloupotrebu službenog položaja je obustavljena jer djelo koje je osumnjičeni počinio nije krivično. Istraga nije sprovođena po prijavi za utaju poreza protiv Daria Duvnjaka (direktor ‘Volara’ do 2011. godine op.a) i Ćurka jer nema osnova sumnje da su počinili krivično djelo”, navode u pisanom odgovoru za CAPITAL u Okružnom tužilaštvu Banjaluka.
Iako su istrage obustavljene, o nezakonitostima u gipsari upoznati su i Državna agencija za istrage i zaštitu SIPA, ali i Ministarstvo unutršnjih poslova RS.
SIPA je MUP-u 31. oktobra 2016. godine proslijedila prijave sindikalaca iz “Volara”, nakon čega je dokumentacija završila u Policijskoj upravi Mrkonjić Grad.
“Okružno javno tužilaštvo Banjaluka 3. maja 2017. godine obavijestilo je Policijsku upravu Mrkonjić Grad da nije potrebno da ona provjerava navode iz prijave, s obzirom na to da to radi tužilaštvo zajedno sa drugim nadležnim institucijama”, navode u MUP-u RS.
Obustavom istraga dobar dio nezakonite priče iz “Volara”, koju su radnici potkrijepili i dokumentacijom, ostao je sakriven.
„Ćurko je kriv za posljednjih pet godina lošeg poslovanja gipsare. Zbog njega smo dobijali novac ‘na ruke’ i nisu nam uplaćivani porezi i doprinosi. Bilo je tu još direktora zbog kojih smo dovedeni do dna. Čini mi se da je i Okružno tužilaštvo upetljano. Čim do njih dođe dokumentacija, oni sve obustave. Sve radnike ispitivali su 2013, 2015. pa 2016. godine. Kompletnu dokumentaciju smo dostavili“, prokomentarisao je danas za CAPITAL član sindikata „Volara“ Goran Bogdanović.
Gipsanje miliona preko leđa radnika
Šipovačka gipsara “Volari“ već četiri mjeseca je zatvorena, trideset radnika traži sedam neisplaćenih plata, a na površinu izlazi afera za aferom. Najbolji gips u bivšoj Jugoslaviji, još od kada je privatizovao kontroverzni prnjavorski biznismen Radojica Ratkovac prije petnaestak godina, proizvodila je samo povremeno, a i to je, tvrde radnici, prodavano „na crno“. Plate su isplaćivane „na ruke“, u kešu.
Milionskim iznosima oštećena je i RS, jer ovoj firmi nikada nije odobrena koncesija za eksploataciju rudnika gipsa.
Iza malverzacija, ističu radnici, osim Ratkovca, stoji i aktuelni načelnik Šipova Milan Kovač, koji je prnjavorskom biznismenu tada pomogao prilikom privatizacije, „a zauzvrat dobio mjesto direktora ‘Volara’“. Sve je počelo 5. avgusta 2003. godine potpisivanjem ugovora između Ratkovčevih firmi – „Gipsare Volari“ s jedne i „R&S Company“ iz Prnjavora s druge strane. Ipred šipovačke Gipsare dokument, koji je u posjedu CAPITAL-a, potpisao je upravo Kovač.
Kako bi izbjegao plaćanje poreza, ali i „oprao“ ogromne iznose, prema Ratkovčevom ugovoru, gipsara prihvata „da da ekskluzivitet za nabavku repromaterijala, ambalaža i opreme te da sve vrste proizvoda isporuči firmi ‘R&S Company’“. Gipsara je ovo, dakako, plaćala gipsom koji je, prema tvrdnjama radnika i sindikalaca, završavao na crnom tržištu.
Sve ovo se, tvrde radnici, radi samo iz jednog razloga – kako bi firma ostala bez radnika, otišla u stečaj i bila prodata za nekoliko desetina hiljada maraka potpisniku svih ugovora Milanu Kovaču.
Kovač, s druge strane, ima drugu priču – sve čini da „Gipsaru“ podigne na noge, ali je niko, tvrdi, ne želi jer pala tržišna cijena gipsa. Radnici, ističe, lažu. Tvrdi da nema informacija o optužbama da se gips preprodavao na crno, ali potvrđuje da se godinama eksploatisalo bez koncesije.
“Volari” na provjeri poslije 12 godina nezakonitosti
A istina je da koncesioni ugovor nije potpisan ni 12 godina nakon što je gipsara “Volari” podnijela zahtjev za dodjelu koncesije za eksploataciju rudnika. Za sve ove godine rudnik je eksploatisan na osnovu rješenja tadašnjeg Ministarstva privrede, energetike i razvoja RS, a u Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva RS tek sada namjeravaju da provjere da li ovo preduzeće ispunjava obaveze, kako bi postupak dodjele koncesije bio okončan.
To praktično znači da niko od nadležnih već više od deceniju nije vodio računa o tome da li Gipsara “Volari” plaća naknadu u visini od 3,2 odsto od ukupnog prihoda ostvarenog prodajom ili korišćenjem sirovine na ležištima Dočići i Orlovača.
Premda godinama nisu vodili računa, u ministarstvu sada kažu da je “ovo izuzetno vrijedan kapacitet” te da “podržavaju svaku inicijativu koja može dovesti do boljeg stanja u ovom preduzeću”.
Zaboravili su, očigledno, da je preduzeće svoje pogone ugasilo prije četiri mjeseca, a i da radnici traže zarađeno.
CAPITAL: Žana Gauk
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Zna li iko zašto je ovaj prnjavorčanin Radojica već godinama trn u oku vlastima?