NJUJORK, Američke kompanije smanjuju dividende najvećom brzinom u poslednjih pola vijeka, što dodatno ugrožava investitore jer se oni više nego ikad oslanjaju na ta sredstva da im povrate uloženo.
Analitičari investicione banke “UBS” procjenjuju da bi američki gigant u oblasti tehnologije, “Dženeral ilektrik”, mogao da nakon tri uzastopna tromjesečja pada profita smanji dividende koje isplaćuje neprekidno od 1899, prenela je agencija Blumberg.
Najveći svjetski proizvođač lijekova, “Fajzer”, zamrznuo je prošlog mjeseca isplatu dividendi, nakon 41 godine njihovog uzastopnog povećanja. Podaci takođe pokazuju da je pet kompanija iz indeksa “Standard end Purs 500” (S&P 500) smanjilo dividende ovog mjeseca za ukupno 7,5 milijardi dolara, što je više od ukupnog smanjenja između 2003. i 2007.
Najgora finansijska kriza od Velike depresije tridesetih godina prošlog vijeka prisiljava kompanije da prikupljaju gotovinu, budući da je 2008. njihova zarada prije plaćanja jednokratnih troškova pala za prosječno 38,5 odsto na godišnjem nivou, pokazalo je istraživanje Blumberga.
“Mnogo ljudi se oslanja na dividende kao izvor zarade. Ako privreda nastavi da tone u recesiju, kompanije će dodatno smanjiti dividende”, izjavio je glavni broker njujorške firme “Solaris aset menidžment” Tim Griski.
Investitor u akcije kompanija obuhvaćenih indeksom S&P 500, kojem je lani isplaćena prosječna dividenda firmi u kojima ima udio, zabilježio je u 2008. smanjenje prihoda od 36 odsto, dok je sam taj indeks izgubio na vrijednosti 38,5 odsto, što je najveća razlika u poslednih 16 godina.
Pored toga, podaci su pokazali i da je broj kompanija iz indeksa S&P 500 koje su smanjile isplatu dividendi porastao u novembru 2008. peti mjesec zaredom na 53, što je najviše od kad je 1956. počela da se vodi evidencija.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.