BANJALUKA, U posljednje tri godine prihod legalnih prevoznika u drumskom saobraćaju RS je na godišnjem nivou manji između 25 i 30 odsto zbog velikog broja ilegalnih prevoznika, koji im onemogućavaju normalan rad.
Istakli su to u petak predstavnici Udruženja saobraćaja i veza RS na sastanku sa zvaničnicima Ministarstva saobraćaja i veza RS, Ministarstva komunikacija i transporta BiH i Privredne komore RS.
Oni zahtijevaju sprovođenje važećih zakona u oblasti transporta, kako bi svi radili u istim uslovima.
“Svi moraju da plate porez i licence i tek onda da počnu da se bave prevozom”, rekao je Momčilo Sladoje, predsjednik Granskog udruženja i direktor preduzeća “Centrotrans” iz Istočnog Sarajeva.
On je istakao da problem nelegalnog prevoza svakodnevno postaje sve veći i da je zašao u sve oblasti prevoza, od taksi usluga, kombi prevoza, pa čak i međunarodnog transporta.
“Ukoliko problem nelegalnog prevoza u javnom saobraćaju ne bude suzbijen, mi ćemo doći u situaciju kakva je danas u Turskoj, što bi značilo da se svi bacimo na kombi prevoz i vozimo u ilegali”, rekao je Sladoje.
Predstavnici Udruženja saobraćaja i veza RS istakli su kako u narednom periodu planiraju zajedno sa državnim organima, graničnim službama, policijom i inspekcijom da spriječe eroziju legalnog prevoza u nelegalni dio.
Zoran Andrić, pomoćnik ministra komunikacija i transporta BiH, rekao je da rješavanje ovog problema trenutno usporava formiranje vlasti na nivou BiH. On je rekao da važeći zakon o međunarodnom i međuentitetskom prevozu ne prati adekvatno sve nove probleme u ovoj oblasti.
“Novi zakon je u proceduri i u njega ćemo prilagoditi novim problemima koji su nastali”, rekao je Andrić.
Nataša Kostić, pomoćnik ministra za drumski saobraćaj u Vladi RS, kazala je da je sastanak poslužio kao baza za stvaranje smjernica na stvaranju sprege državnih organa i inspekcije kako bi se suzbio problem nelojalne konkurencije. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.