SARAJEVO, BANJALUKA, Zaposleni u institucijama FBiH od ove godine primaju dnevnice od 80 KM za putovanja unutar zemlje, čime su oborili rekord zaposlenih u bh. institucijama sa dnevnicama od 50 KM, dok se u RS isplaćuje 20 KM, što je četiri puta manje u odnosu na drugi entitet.
Osnovna dnevnica za službena putovanja državnih službenika FBiH unutar zemlje u prošloj godini bila je 48 KM.
“Na nivou FBiH je sada možda veći iznos dnevnica nego u RS, ali su u RS dali ministrima 5.000 KM plate, a naši ministri imaju 3.200 KM”, prokomentarisali su u Domu naroda Parlamenta FBiH.
Prema uredbi federalne vlade, dnevnica se predsjednicima i potpredsjednicima FBiH u prošloj godini uvećavala za 25 odsto u odnosu na osnovni iznos od 48 KM, premijeru i njegovim zamjenicima za 20 odsto, ministrima za 15 odsto, a funkcionerima i rukovodećim državnim službenicima za 10 odsto. Po ovoj uredbi, sada je dnevnica 10 odsto od prosječne plate u FBiH, koja je oko 800 KM.
Tako je u prošloj godini potpredsjednik FBiH Mirsad Kebo za dnevnice utrošio 8.220 KM, a potpredsjednica FBiH Spomenka Mičić 3.597 KM, od čega se na putovanja u inostranstvo odnosi 837 KM. Ministarstvo zdravstva FBiH je za dnevnice potrošilo 18.373 KM, dok odgovore o isplaćenim dnevnicama nismo dobili iz Ureda predsjednice FBiH Borjane Krišto, ni ostalih federalnih ministarstava.
Poslanicima Predstavničkog doma Parlamenta FBiH prošle godine isplaćene su 14.293 KM za dnevnice, što po poslaniku prosječno iznosi 246 KM.
Delegatima Doma naroda Parlamenta FBiH je za dnevnice isplaćeno 16.730 KM, odnosno u prosjeku 170 KM po delegatu. U Parlamentu FBiH su napomenuli da se 95 odsto ovog iznosa odnosi na dnevnice koje se isplaćuju za dolaske na sjednicu, dok se pet odsto odnosi na službena putovanja.
Odlukom Savjeta ministara BiH iz 2007. godine službenici i funkcioneri imaju pravo na dnevnicu od 50 KM, ako se radi o putovanju unutar zemlje, dok im se za jedan dan boravka u inostranstvu isplaćuje dva do tri puta više. Prema toj još važećoj odluci dnevnice u inostranstvu kreću se od 65 KM, koliko se isplaćuje za dan boravka u Kambodži ili Laosu, do 169 KM koliko je dnevnica za Norvešku.
Kada su u pitanju susjedne države, dnevnica za Srbiju i Crnu Goru je 113 KM, a za Hrvatsku 121 KM. Dan boravka u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) plaća se 126 KM ako je službenik bh. institucije u Vašingtonu ili 130 KM ako boravi u Njujorku. Dnevnica za put u Belgiju ili Francusku je 143 KM, a predstavnici BiH najčešće putuju u ove zemlje, gdje je sjedište najvažnijih institucija EU.
Dnevnice za putovanja u inostranstvo za službenike FBiH kreću se od 90 KM do 160 KM za put u Norvešku. Primjera radi, za odlazak u Crnu Goru ili Argentinu dnevnica iznosi 90 KM, u SAD 120 KM, a u Hrvatsku ili Kinu 100 KM.
U Birou za odnose s javnošću Vlade RS kazali su da dnevnice za putovanja unutar BiH iznose 20 KM, dok su za putovanja izvan zemlje znatno veće.
Kada su u pitanju dnevnice za službena putovanja u inostranstvo, najniže su za Albaniju, Crnu Goru, Srbiju, Makedoniju i Hrvatsku, a iznose 20 evra (39 KM). Najskuplje dnevnice su 70 američkih dolara (oko 100 KM), a odnose se na službena putovanja u Australiju, Japan, Kanadu, Singapur, Hong Kong i SAD.
Za službena putovanja u ostale zemlje u ove svrhe se izdvaja od 25 do 45 evra, odnosno od 30 do 50 američkih dolara.
Ranka Mišić, predsjednik Saveza sindikata RS, kaže da su dnevnice, prema odluci Vlade RS, za putovanja u BiH već duži period 20 KM.
“Na toliku dnevnicu imate pravo ako provedete 12 sati na putu”, kazala je Mišićeva i podsjetila da su iznosi dnevnica za putovanja u inostranstvo prošle godine smanjeni u odnosu na raniji period.
Zaposlenima u osam od ukupno 16 ministarstava u Vladi RS prošle godine je za dnevnice za putovanja unutar BiH i u inostranstvo isplaćeno 721.768 KM.
Za zaposlene u MUP-u RS u ovu svrhu je isplaćeno 602.780 KM, što predstavlja više nego za dnevnice preostalih sedam ministarstava koja su nam dostavila podatke.
“Napominjemo da MUP RS ima 6.808 zaposlenih”, podvukla je Mirna Šoja, portparol MUP-a RS.
Najmanje je potrošilo Ministarstvo nauke i tehnologije.
“Pridržavali smo se odluka o štednji. To što smo za dnevnice potrošili tako malo vjerovatno je jednim dijelom i zbog malog broja radnika, a čini mi se da smo imali oko 17 zaposlenih”, kazao je Bakir Ajanović, bivši ministar nauke i tehnologije RS.
Iz preostalih osam ministarstava u Vladi RS podatke o troškovima za dnevnice nismo dobili. Zbog pripremanja izvještaja o izvršenju budžeta u Ministarstvu finansija FBiH i BiH nismo uspjeli dobiti podatke o ukupnim troškovima za dnevnice u 2010. godini.
Bez logičnog objašnjenja
Niko nije imao logično objašnjenje zašto u istoj državi, gdje je ista platežna moć, dnevnice unutar zemlje tako drastično variraju.
Lazar Prodanović, poslanik u Predstavničkom domu bh. parlamenta, koji je u prošlom mandatu bio u Komisiji za budžet i finansije, kaže da bi dnevnice u javnom sektoru u cijeloj BiH trebalo da budu iste.
“Dnevnica podrazumijeva da nekom ko je na službenom putu omogućite topli obrok, kojeg imaju dok su na radnom mjestu. Troškovi prevoza se svakako plaćaju. Nelogično je da za zaposlene u RS dnevnica bude 20 KM, a u drugim institucijama 50 KM. Poslanicima je godinu i po prije isteka mandata ukinuta isplata dnevnica za dolazak na sjednice Skupštine ili komisija i plaća im se samo ako idu na službeni put u neki drugi grad”, kazao je Prodanović.
Dnevnice unutar BiH 2010. godine
Institucije BiH 50
Institucije FBiH 48
Institucije RS 20
Dnevnice u inostranstvu institucije BiH
SAD 130
Hrvatska 121
Srbija, Crna Gora 113
Dnevnice u inostranstvu institucije FBiH
SAD 120
Hrvatska 100
Crna Gora 90
Dnevnice u inostranstvu institucije RS
SAD 100
Hrvatska 39
Srbija, Crna Gora 39
Cifre su izražene u konvertibilnim markama
Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
I ovo je dokaz da nismo jednaki.