BANJALUKA, Direkcija za civilno vazduhoplovstvo BiH (BHDCA), krovni mehanizam nadležan za kontrolu letenja, regulisanje i nadzor u oblasti vadušnog saobraćaja, tokom 2014. godine planira potrošiti 350.000 KM na avionske karte i putovanja.
Kako nam je potvrđeno u Direkciji, ovaj iznos planiran je za učestvovanje u radu različitih međunarodnih tijela, organizacija i asocijacija. U Direkciji ističu da je tender “za nabavku avio-usluga i organizaciju putovanja” ponovljen zbog toga što su na prvi pristigle tri neprihvatljive ponude.
Iz BHDCA su nam poslali na uvid i plan putovanja u 2014, iz kojeg je vidljivo da će članovi Generalnog direktorata imati namjanje pedesetak letova, od čega su, zanimljivo, sve posjete evropskim metropolama. To smanjuje cijenu karata u odnosu na troškove za prekookeanske letove.
“BiH, odnosno Direkcija za civilno vazduhoplovstvo BiH, član je svih međunarodnih civilnih vazduhoplovnih organizacija, institucija i udruženja: ICAO, ECAC, FAB CE, EUROCONTROL, JAA, EASA, i potpisnik Sporazuma o zajedničkoj evropskoj vazduhoplovnoj oblasti te ima obavezu učešća na konferencijama, sastancima radnih tijela i grupa”, kaže Aleksandar Lalović, portparol Direkcije, u kojoj je zaposleno oko 60 ljudi.
On navodi da ovo uopšte nije ni sporna ni velika cifra, uvjeravajući da je u nju uključen i hotelski smještaj.
“Navedeni tender obuhvata i rezervaciju hotela u gradovima u koje se putuje i to jasno stoji u tenderskoj dokumentaciji”, kaže Lalović.
Ipak, uvidom u “Službeni glasnik BiH” broj 100, u kojem je objavljen oglas o javnoj nabavci avionskih karata, stavka “hotelski smještaj” nije navedena. Iskazana je samo potreba za “nabavkom usluge prodaje avio-karata” u sklopu okvirnog sporazuma, koji će trajati 12 mjeseci, a najuspješniji ponuđač biće izabran 20. januara, kada će biti i otvorene ponude.
Lalović kaže da Direkcija pravi i godišnji plan putovanja, s obzirom na sve obaveze BHDCA i činjenicu da obavljuju veliki obim poslova.
Petar Kunić, član Komisije za komunikacije i saobraćaj Predstavničkog doma parlamenta BiH, smatra da je riječ o velikim sredstvima za putovanja.
“Inače, niko ne kotroliše te agencije i direkcije i o tome bismo mogli razgovarati puno. To su zaista značajna sredstva za putovanja, ali to nije samo slučaj sa BHDCA. U toj oblasti ne postoje utvrđeni standardi i vlada opšti haos”, istakao je Kunić.
Podsjećamo, razne državne institucije, direkcije i agencije godišnje na avionske karte troše milione maraka javnih sredstava. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.