BEOGRAD – Do kraja 2023. godine trebalo bi da bude zatvoreno deset blokova u termoelektranama Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije, zbog usaglašavanja proizvodnje struje sa pravilima Evropske unije.
Inicijativa zatvaranja sprovodi se na osnovu EU Direktive o velikim ložištima, navodi se u izvještaju Praćenje energetske tranzicije (Energy Transition Tracker), prenosi portal Balkan green energy news.
Kako stvari stoje, trajni prekid rada čeka dve srpske elektane, Kolubaru A i Moravu i privremeni prekid rada crnogorske TE “Pljevlja”.
Objašnjava se da je gašenje deset blokova način da se ne prekorače dozvoljene granice emisije štetnih gasova sumpor-dioksida, azotnih-oksida i prašine iz postojećih elektrana.
Direktiva ne nameće gašenje svih ložišta u elektranama, ali ih ograničava na 20 hiljada kilovat-sati od početka 2018. do kraja 2023. godine.
Prva elektrana koja bi mogla da bude isključena sa mreže je TE “Pljevlja” u novembru ove godine. Druga na spisku je TE Kolubara A, gdje se u avgustu 2021. gase tri bloka, a treća je TE Kakanj u BiH koja gasi blok 5 dogodine u oktobru.
U BiH bi trebalo da se zatvori i TE Tuzla, njen blok 4 u julu 2022. godine, a blok 3 u aprilu 2023.
U Srbiji je blizu kraj radnog vijeka i TE Morava, njeno zatvaranje se očekuje u junu 2022.
Potpuni kraj rada TE Kolubara A trebalo bi da bude u decembru 2023.
Četiri ugovorne strane – BiH, Kosovo, Sjeverna Makedonija i Srbija, odlučile su se da iskoriste još jedan model za primjenu Direktive EU o proivodnji energije.
Zato je usvojen Nacionalni plan smanjenja emisija (NERP), kojim se postavljaju gornje granice emisije za određenu grupu postrojenja. Poštovanje Direktive se u tom slučaju provjerava na nivou cijele grupe.
Prema podacima iz 2019. godine, emisije su u većini slučajeva veće od onih koje su zacrtane u planovi NERP, zaključuje se u izvještaju Praćenje energetske tanzicije.
Agencije
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Kad se gase TE Gacko i TE Ugljevik?
sta mi imamo sanjima treba pravit jos termo centrala ima uglja drva lozit davat narodu struju jeftinu
Pero, plan je oko 2025., medjutim RS zeli do 2030. ali mislim da ce se ugasiti najkasnije 2025. sto zbog finansijskog sloma, sto zbog pritiska EU. Inace, te ugljevik ne moze otplacivati filtere koje su cesi ugradili a i prije pocetka otplate kredita oni nisu imali novca za redovni remont pa im je vlada rs uskocila u pomoc..ja se radujem zatvaranju ali 4000 porodica koje zive od uglja sigurno ne, bice to nevidjeni udar na budzet rs koji ce preuzeti obaveze prezaduzenih elektrana
Ludilo. Evropska unija će upropasititi prostor “Zapadnog Balkana”.