BANJALUKA – Republika Srpska bi do kraja godine trebalo da ima novi zakon o fiskalizaciji kako bi bilo omogućeno uvođenje novog sistema u toj oblasti, rečeno je danas Srni u Ministarstvu finansija.
Sistem, čije uvođenje bi finansirala Srpska, podrazumijevao bi da poreski obveznici koriste softver direktno povezan sa Poreskom upravom, što znači da se bez prethodne komunikacije sa serverom uprave račun ne može izdati.
Ministar finansija Repbulike Srpske Zora Vidović rekla je da je izuzetno važno da Srpska dobije kvalitetan, automatizovani sistem koji će što manje zavisiti od ljudskog faktora da bi bile izbjegnute “duple kase” i lažiranje računa.
U Ministarstvu finansija su naveli da je postojeći sistem tehnološki zastario, ne prati kompletno poslovanje u gotovini i ostavlja prostor za sivu zonu.
“Od avgusta 2008. godine i prvih kasa u Republici Srpskoj, mnogi poslovni subjekti našli su način za izbjegavanje plaćanja poreza i zato je `onlajn` sistem posredstvom kojeg bi Poreska uprava dobijala podatke o svakom plaćenom računu u realnom vremenu jedino rješenje”, istakli su u Ministarstvu.
U Ministarstvu finansija su pojasnili da je “onlajn” sistem jednostavniji za poreskog obveznika i sigurniji za Poresku upravu. Srna
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Moze li mi neko objasniti sta ce oni postici sa ovim novim sistemom? Kako ovo citam: nista.
Znate šta će se postići, još nekoliko miliona prointeru u džepove treba ugurati.
Dokle više
Neko to mora uraditi. Bolje da uradi domaća firma nego strana. I bolje da uradi Prointer nego Lanaco. Prointer ima mnogo veće prosečne plate po radniku nego Lanaco (zvanični podaci APIF-a). Više će para dobiti fondovi, poreska uprava i radnici. I više će para biti u fondu PIO.
Prointer koliko znam ne proizvodi softver nego uvozi, ako oni budu radili onda će to biti iz vana, IT sektor u okruženju je postao najveći izvoznik, koliko je Prointer izvezao, ništa. Taj posao mora da radi IT sector PURS-a, tako je kod drugih, software ako je sposoban može i Prointer da izradi i tu se završava njihova uloga, to jest poslije testiranja, tako mislim da bi trebalo. Meni je nepoznato da je neko napravio sistem koji se ne može zaobići, a siguran sam da ako ga bude pravio onaj ko to nikada nije radio da će biti veoma ranjiv. Svi sistemi su ranjivi samo je razlika koliko je neko sposoban da to i prepozna, valjda zato testeri moraju biti veoma sposobni.
Prointer u 2019 godini imao prihod od 45,5 miliona KM sa 74 zaposlena. To znaci da je imao prihod po zaposlenim preko 600 hiljada KM. U odnosu na 2018 godinu Prointer po prihodu je rastao 100%, (2018 godine Prointer je imamo 23 miliona prihod i 53 zaposlena) sto je ne zabiljezeno na ovolike prihode.
U isto vrijeme, Lanaco je u 2019 godini imao prihod od 33 miliona KM sa 245 zaposlenih. To znaci da je imao prihod po zaposlenom 134 hiljade KM, ili 4,5 puta manje od Prointera. U odnodu na 2018 godinu Lanaco je zabiljezio pad prihoda od skoro 7 miliona KM (u 2018 godine Lanaco je ima o prihod od 40 miliona i 229 zaposlenih).
Naravno, MMSCODE je opet rastao preko 250% na godisnjem nivou, sto ga svrstava u sampine pljaccke i otimanja, ali Kaja i Tegeltija znaju kako se radi posao.
Ovakve prihode po zaposlenom, rast i sl. nema nigde kao sto ima u RS. Zivjela RS, zivio patriotizam naseg Dodika.