BEOGRAD, Porodična farma Radislava Čobanina iz Samoša, sela u Banatu, nedaleko od Kovačice, svakodnevno isporuči oko 1.800 litara mlijeka „Imleku“. Vlasnik farme, na kojoj se gaji oko stotinu grla muznih krava i na kojoj je zaposleno 11 radnika, kaže da bi mogli i više da proizvedu, kada bi cijena mlijeka omogućila da se krave hrane kvalitetnijom hranom. Samo tako mogu da daju i veće količine mlijeka.
– I pored povećanja otkupne cijene na 32 dinara, farmerima koji recimo, moraju da kupe i stočnu hranu, proizvodnja mlijeka u postojećim uslovima troškova svakako se ne isplati – smatra Radislav Čobanin, koji u posjedu ima oko 100 hektara zemlje, a još 150 uzima u zakup.
Prednost Čobaninove farme, svakako je kažu, zaokružen proces proizvodnje, jer sami proizvode hranu, čak i komponente. Kontrolišu sastav hrane i tačno znaju koliko će od toga dobiti više mlijeka. Događalo se često da se na deklaracijama ne ispoštuju baš sve količine i sastojci.
– Jedini način da se izbjegnu nestašice je da jednom država zalegne i da se bavi strateški razvojnim stočarstvom – dodaje naš sagovornik. – Prije svega, najprije da se zaustavi drastičan pad mliječnih grla, i da se krene na gore i poveća broj.
Neće mnogo boljoj slici na tržištu mlijeka, tvrdi Čobanin, donijeti ni usvojene veće premije u mljekarstvu od četiri dinara po litru, jer po njegovoj ocjeni kasno stižu, i dobija ih svega 30 odsto proizvođača. Uz to, premija treba da bude razvojna, a ne socijalna kategorija. Svuda u okruženju, premije su veće od naših, u Hrvatskoj su 8, u Bih 4,5, a kod nas četiri, i to tek poslije ozbiljne nestašice mlijeka.
Ljudi su u velikom gubitku, mnogi su se zadužili uzeli kredite, a sada ne mogu da pokriju rate i u potpunom su gubitku, gube imanja. Najugroženiji su oni sa dvije do 10 grla krava, a po mišljenju Čobanina, trebalo bi da se udruže i uđu u tzv. kategoriju srednjih, kako bi dobili veću pomoć države.
Skuplje iz “Somboleda“ i “Šabačke“
Od petka i „Somboled“ primenjuje nove cjenovnike uvećane od 1,5 do 3,5 odsto, a Šabačka mljekara od subote, 15. januara od tri do 4,5 odsto. Veleprodajna cijena pasterizovanog mlijeka iz „Somboleda“, sa uračunatim PDV od osam odsto za litar, umjesto 64 sada iznosi 69,12 dinara, a tome treba dodati i trgovačku maržu. Finalna cijena će tako zavisiti od trgovinskog lanca i prodajnog objekta. Litarski jogurt u veleprodaji je sa 78 poskupio na 84,2 dinara, a nabavna cijena „somborske pavlake“ od 20 odsto mliječne masti umjesto 31 košta 36,58 dinara. Novosti