BANJALUKA, Smanjenje doprinosa od 1,4 odsto i izrada novih i izmjena postojećih zakona dobar je početak u reformama koje imaju za cilj oporavak privrede i stvaranje boljeg poslovnog ambijenta, a o rezultatima tih reformi moći će se govoriti tek kasnije i nakon njihove primjene u praksi.
Privrednici i poslovna zajednica djelimično pozdravljaju potez Vlade RS, koja će do kraja mjeseca u Narodnu skupštinu RS uputiti nacrte 11 zakona, ali i preko Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje pokušati uvesti diferenciranu stopu PDV-a i obezbijediti da se zdravstveni sistem dijelom finansira od akciza na duvan i alkohol.
Plan je da se preko ovih akciza na duvan i alkohol djelimično kompenzuje gubitak koji će Fond zdravstvenog osiguranja imati smanjenjem stope doprinosa za zdravstvo za jedan odsto. Ukupnim smanjenjem doprinosa sa 33 na 31,6 odsto, koliko predlaže Vlada RS, fondovi zdravstvenog osiguranja, dječje zaštite i zapošljavanja ostaće bez oko 72 miliona KM.
“Nije to neko veliko smanjenje doprinosa. Kada su povećavali te doprinose prije četiri-pet godina to je bilo daleko više. Vidjećemo, još nismo dobili radne materijale da možemo detaljisati”, rekao je Dragutin Škrebić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, dodajući da se reformom ne može nazvati smanjenje doprinosa za samo 1,6 odsto.
U Privrednoj komori RS pozdravili su mjere koje je iznijela Vlada RS, dodajući da još nisu pogledali sve materijale, ali da smanjenje doprinosa predstavlja dobar početak.
Kako kaže Borko Đurić, predsjednik Privredne komore RS, kroz izmjene zakona koje najavljuje Vlada RS ima još olakšica koje nisu dovedene do kraja i precizno definisane.
Ono što su pozdravili i poslodavci i privrednici jeste najava izrade novog Zakona o rokovima izmirenja novčanih obaveza, s tim da se ne smije dozvoliti da ti rokovi budu različiti za javni i privatni sektor.
“To je jako važan zakon i treba voditi računa o tome da svi budu u ravnopravnom položaju i ne bi se smjelo dogoditi da su ti rokovi plaćanja obaveza duži za javni sektor. Ti rokovi još nisu izdefinisani i vidjećemo kako će to ići”, rekao je Đurić.
Što se tiče ovog zakona, ključno pitanje će biti da li će Vlada RS, njene službe i kontrolni organi imati snage i mogućnosti da na terenu “natjeraju” privrednike da se to poštuje.
“To je zakon koji svaki pošteni privrednik i poslodavac priželjkuje. Poslodavci su i tražili donošenje jednog takvog zakona i vidjećemo kada dobijemo radne materijale o čemu se radi, kakvi su rokovi i šta predviđa taj zakon”, rekao je Dragutin Škrebić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, dodajući da na terenu finansijska nedisciplina prevazilazi svaku mjeru.
O efektima predloženih reformi nisu željeli govoriti ni u Privrednoj komori RS, ni u Uniji udruženja poslodavaca RS jer, kako kažu, o tome je još rano govoriti jer ni nacrti zakona nisu predstavljeni, a kamoli prijedlozi.
Prema radnim materijalima, Vlada RS kroz Zakon o porezu na nepokretnosti uvešće jedinstvenu stopu od 0,2 odsto za objekte namijenjene proizvodnji i 0,25 odsto za ostale objekte, što je jedna od mjera koje će uvesti više reda u plaćanje ove vrste poreza s obzirom na to da je do sada bio slučaj da lokalne zajednice na svojoj teritoriji određuju ovu stopu, pa je tako ona iznosila od 0,2 od 0,5 odsto. Nezavisne novine
Komentariši