BIJELJINA, Proizvođače šljiva u podmajevičkom kraju ove godine pratio je dobar rod, otkupna cijena, kao i plasman proizvoda, a skoro sve proizvedene količine otkupljene su i izvezene u Rusiju i neke zapadnoevropske zemlje.
Šljiva je naročito dobro rodila na području sela Tutnjevac, Zabrđe, Puškovac, ali i u drugim selima opštine Ugljevik.
Najranija sorta koja uspijeva u podmajevičkom kraju “čačanska rana” otkupljena je po cijeni od 1, 20 KM po kilogramu, “čačanska ljepotica” i “čačanska najbolja” po 70 feninga dok je kilogram “stenlejke” plaćan po 50 feninga.
U opštini Ugljevik kažu da je zadovoljstvo voćara rezultat dugogodišnjeg zalaganja lokalne uprave da stimuliše ovu granu poljoprivrede.
“Cilj je vratiti proizvodnju na prijeratni nivo, kada je ovaj kraj bio poznat po proizvodnji kvalitetne šljive. Prirodne pogodnosti, nadmorska visina ovog kraja, konfiguracija terena, sastav tla te godišnje količine padavina pogoduju proizvodnji kvalitetnog voća, posebno šljive”, rekao je načelnik opštine Ugljevik Vasilije Perić.
On je podsjetio da je ova opština u Strateškom planu razvoja opštine Ugljevik voćarstvo definisala kao jedan od osnovnih pravaca razvoja.
“U posljednje vrijeme provodimo ciljeve, a to su prije svega stimulisanje plantažne proizvodnje voća i njegovo prerađivanje”, rekao je Perić i podsjetio da je u poljednjih nekoliko godina voćarima besplatno dodijeljeno oko 300 hiljada sadnica voća, uglavnom šljive, a da su za posljednje dvije godine za svaku novozasađenu voćku stimulisani sa po dvije KM.
Opština Ugljevik, takođe, stimuliše izgradnju hladnjača i sušara.
Načelnik opštine Ugljevik istakao je da će opština, u skladu sa svojim mogućnostima, nastaviti da stimuliše sve koji se budu angažovali na povećanju poljoprivredne proizvodnje, naročito voćarstva.
Darko Milošević, voćar iz Tutnjevca i predsjednik Udruženja voćara “Eko-voće”, napravio je i hladnjaču i otkupnu stanicu za ovogodišnji rod.
“Ako je suditi po dosadašnjim prinosima i kvalitetu ovo je jedna od najuspješnijih sezona u posljednje vrijeme. Raduje me činjenica da se voćarska proizvodnja isplati u vrijeme kada su druge grane poljoprivrede nerentabilne”, rekao je Milošević.
On je dodao da je hladnjaču napravio ranije za vlastite potrebe jer posjeduje veliki voćnjak, sa različitim vrstama voća.Srna
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
to roka domacine svaka cast lepo je cuti ai vidjeti kako neko tako mlad uspije u privredi samo tako nastavi puno srece u daljem radu
odlican clanak . . mene interesuje kako se dobija podsticaj . . tj sta se trba priloziti od dokumentacije ?