PRIJEDOR, Fabrika keksa i vafla “Mira” iz Prijedora za šest mjeseci ove godine povećala je proizvodnju za devet i prodaju za osam odsto u odnosu na isti period lani, ali više nego dvostruko umanjila dobit zbog ukidanja neoporezivog dijela plate, povećanja poreza i doprinosa i povećanja cijena sirovina i energenata.
Direktor prijedorske keksare Miroslav Turnšek ocijenio je uspjehom što je “Mira”, uprkos krizi, recesiji i niskoj kupovnoj moći, likvidna i stabilna firma, koja redovno izmiruje obaveze prema radnicima, državi i dobavljačima.
“Za šest mjeseci ove godine `Mira` je proizvela 2 623 tone konditorskih proizvoda, a prodala 2 702 tone, od čega 83 odsto na inostrana tržišta”, rekao je Turnšek na konferenciji za novinare u Prijedoru.
On je naveo da “Mira” proizvodi za brendove “Mira” i “Kraš”, kao i za velike trgovačke lance “Konzum” i “Plodine” u Hrvatskoj, odnosno “Špar” i “Merkator” u Sloveniji, te da svoje proizvode plasira na tržišta BiH, Hrvatske, Slovenije, Srbije, Makedonije, Crne Gore, Njemačke, Švajcarske, Švedske, Holandije, Australije, Sjedinjenih Američkih Država i Kanade.
“Za šest mjeseci prihod je bio 10.282.373 KM, rashod 9.783.958 KM, a neto dobit 448.573 KM. Cijene proizvoda povećali smo tek 15. aprila, i to za četiri odsto za tržište BiH, a sedam odsto za inostrana tržišta, dok su konkurentske firme svoje cijene povećale za 10 do 15 odsto”, istakao je Turnšek.
On je podsjetio da će ukidanje neoporezivog dijela plate i povećanje poreza i doprinosa “Miru” godišnje koštati dodatnih 420.000 do 440.000 KM, ali da, za razliku od brojnih poslodavaca, “Mira” nije išla na štetu radnika.
“Uvijek poštujemo prava radnika iz Zakona o radu i iz Kolektivnog ugovora, kao što su naknade za rad noću, praznikom i vikendom, prekovremeni sati, topli obrok, prevoz i regres”, naglasio je Turnšek, navodeći da je prosječna plata u januaru 2010. godine iznosila 465 KM, u januaru ove godine 497 KM, a za prošli mjesec 591 KM.
Prema njegovim riječima, ranije planirane investicije za novi proizvodni pogon u naselju Svale kod Prijedora sada čekaju vremena sa boljim finansijskim efektima, bez čega “Mira” nema dugoročniju perspektivu.
“Još uvijek radimo zastarjelom tehnologijom gdje se dosta radi ručno. Tako je u savremenim tehnologijama za našu godišnju proizvodnju od oko 5.800 tona potrebno manje od 200 radnika, a mi trenutno imamo 411 radnika”, rekao je Turnšek.
On je dodao da je revizuju standarda kvaliteta ove godine u “Miri” radio mađarski “Lojd”, koji je potvrdio dostignuti ISO standard kojim je ova fabrika ranije sertifikovana.
Zagrebački “Kraš” preuzeo je “Miru” 2003. godine i ima većinsko vlasništvo u prijedorskoj keksari.