BEOGRAD, Predstavnici poslovnih banaka ocijenili su danas da će zbog odluke Narodne banke Srbije (NBS) da od 30. juna uvede obavezan depozit od 30 odsto na kredite u evrima doći do smanjenja tražnje za tim kreditima.
Zamjenik predsjednika Izvršnog odbora Komercijalne banke Dragan Santovac je kazao da će se ta odluka negativno odraziti i dodao da je zainteresovanost građana za kredite na vrlo niskom nivou, odnosno da kredite uzima samo ko mora.
Kada je riječ o privredi, kako je dodao, postoji stabilna tražnja za kreditima i to su uglavnom krediti za likvidnost jer se kompanije uzdržavaju od uzimanja kredita za investicije.
On je nakon predstavljanja poslovanja banke na Beogradskoj berzi novinarima rekao da je učešće loših kredita u bankarskom sektoru u Srbiji malo u odnosu na okruženju.
Predstavnik Čačanske banke Miroslav Marinković je kazao da očekuje da dođe do smanjenja tražnje kredita sa valutnom klauzulom i da se poveća tražnja za gotovinskim kreditima indeksiranim u dinarima.
Prema njegovim riječima, već opada tražnja za evro kreditima, zbog rizika kursa, tako da su ponudu prilagodili novim mjerama NBS-a.
Tako su, kako je dodao, kamate na kredit na pet godina uzet u dinarima od 19,90 do 24 odsto na godišnjem nivou.
Član Upravnog odbora Agrobanke Bojan Bojan Zorić je kazao da ta banka nije davala građanima puno dugoročnih kredita sa valtnom klauzulom, jer nema izvore na osnovu kojih može da plasira dugoročne kredite.
“Nas odluka NBS neće toliko pogoditi”, rekao je on novinarima.
Kada je riječ o naplati hipoteka, prema njegovim riječima, kod poljoprivrednika je najrijeđa, jer su poljoprivredni proizvođači među najurednijim platišama zato što čine sve da plate ratu kako im ne bi bila uzeta zemlja.
Narodna banka Srbije (NBS) donijela je odluku da uvede obavezan depozit od 30 odsto za sve kredite u evrima, izuzev stambenih, kao i da poveća obavezno učešće za stambene kredite na 20 odsto.
Na berzi su danas svoje poslovanje predstavile Agrobanka, Čačanska banka, Komercijalna banka i Jubmes banka. Beta
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.