Dodatno smanjenje carina na uvoz iz EU

BEOGRAD, Srbija je od 1. januara 2012. godine ušla u četvrtu godinu primjene Prelaznog trgovinskog sporazuma sa Evropskom unijom, što znači dodatno smanjenje carina na robu koja se uvozi iz EU, saopšteno je danas iz Kancelarije za evropske integracije Vlade Srbije.

Nastavak liberalizacije je u skladu sa dinamikom predviđenom Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju /SSP/, kojim se između Srbije i EU stvara zona slobodne trgovine i Srbiji omogućava bescarinski  pristup evropskom tržištu od pola milijarde potrošača.

U 2012. godini prosječna carina na uvoz robe iz EU će iznositi 1,8 odsto, dok će prosječna carina na uvoz iz ostalih zemalja sa kojima nisu zaključeni povlašćeni sporazumi biti 6,2 odsto.

Iz Kancelarije za evropske integracije ističu da je dosadašnja primjena Prelaznog trgovinskog sporazuma dovela do smanjenja deficita i povećanja pokrivenosti uvoza izvozom u EU.

U prvih deset mjeseci 2011. godine procenat pokrivenosti uvoza izvozom dostigao je 61,4 odsto, koji je ujedno i najviši u posljednjih 15 godina.

Izvoz Srbije u EU je u istom periodu iznosio 4,05 milijardi evra ili za 18,8 odsto više nego u istom periodu prethodne godine, a uvoz 6,59 milijardi evra za 14,4 odsto više.

Ostvaren je suficit od oko 494 miliona evra, što je više za 47 odsto u odnosu na onaj ostvaren u istom periodu 2010. godine.

Kada je riječ o strukturi razmjene sa zemljama EU, Srbija najviše izvozi u Italiju, Njemačku, Rumuniju i Sloveniju, a najviše uvozi iz Njemačke, Italije i Mađarske.

Od 2009. godine od kada se primjenjuje sporazum, srpski izvoznici ostvaruju tri puta veće koristi od evropskih izvoznika u Srbiju.

Evropski izvoznici su ostvarili ukupnu korist od izvoza na srpsko tržište u iznosu od 423 miliona evra, dok ukupna korist od preferncijalnog izvoza za srpske privrednike iznosi 1,395 milijardi evra.

Pročitaj više:  Saradnja Srbije i UAE i u oblasti turizma

“Uspješna primjena ovog sporazuma od velikog je značaja, pošto je EU najveći spoljnotrgovinski partner Srbije i učestvuje sa 57 odsto u razmjeni Srbije sa svijetom”, navodi se u saopštenju.

Ukoliko se uzmu u obzir i zemlje CEFTA, koje su drugo po značaju izvozno tržište Srbije, jasno je da je više od 80 odsto srpskog izvoza usmjereno ka sadašnjim članicama EU ili zemljama koje će to postati u budućnosti.

Izvoz u samo dvije zemlje EU – Njemačku i Italiju, skoro je tri puta veći od ukupnog srpskog izvoza u Rusiju, Kinu, Sjevernu i Južnu Ameriku i Afriku, navodi se u saopštenju.  Srna

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts