BROD, Predsjednik Republike Srpske /RS/ Milorad Dodik izjavio je da puštanje u pogon novog postrojenja Rafinerije nafte u Brodu predstavlja dokaz da je partnerstvo sa ruskom kompanijom „Zarubežnjeft“ bilo uspješno i da Srpska dobija stabilan poslovni subjekt sa velikim brojem zaposlenih.
Dodik je nakon svečanog puštanja u rad novog postrojenja za razdvajanje reformata u brodskoj Rafineriji rekao da će novi kapaciteti povećati industrijsku proizvodnju i bruto društveni proizvod RS.
„U situaciji kada mnoge zemlje imaju probleme sa investicijama, ovdje se uspješno investira, što dovodi RS u sigurnu poziciju kada je u pitanju snabdjevenost naftom i naftnim derivatima“, rekao je Dodik novinarima.
On je dodao da Nestro grupacija, koja u RS zapošljava 3 000 ljudi, predstavlja socijalno odgovornog partnera i da je zadovoljan činjenicom da će se ovdje stvarati profit i plaćati porezi, ali i voditi briga o radnicima.
„Na početku ovog projekta bili smo kritikovani, a današnji dan je najbolji dokaz da smo bili u pravu i najbolji način da oni koji su te prigovore upućivali ućute“, naglasio je Dodik.
Govoreći o projektu izgradnje gasovoda „Južni tok“, Dodik je rekao da će prostor RS biti globalno tretiran sa stanovišta ovog projekta i izrazio uvjerenost da će RS imati značajno učešće u njemu.
„S obzirom da iza tog projekta stoje značajne kompanije iz Rusije, Italije, Francuske i Njemačke koje su prije nekoliko dana potpisale sporazum o zajedničkom projektu, i ovo preduzeće ima interes da kroz ovaj prostor prođe gasovod“, rekao je Dodik.
U Rafineriji nafte u Brodu danas je svečano pušteno u pogon novo postrojenje za razdvajanje reformata, čija je vrijednost osam miliona evra.
Svečanom puštanju u pogon prisustvovali su predsjednik RS Milorad Dodik, predsjednik Vlade RS Aleksandar Džombić, ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srebrenka Golić, zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda BiH Sulejman Tihić, generalni direktor kompanije „Zarubežnjeft“ Nikolaj Brunič, direktor rafinerije u Brodu Sergej Kraščuk i ruski ambasador u BiH Aleksandar Bocan Harčenko.
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ulozili su 10 miliona evra u postrojenje a duguju preko 100 miliona za poreze i doprinose, a kako znamo preuzeli su rafineriju bez dugova…
a što iznesoše pare bez da platiše porez to im je najveći uspjeh.
Na vaše komentare i ponašanje vlade i rusa, predlažem da bojkotujemo i vladu i ruse /rafinerija/, tj. da ne kupujemo naftu i naftne derivate koje oni prodaju na pumpama jer ne plaćaju porez /i ja to već činim/. Kupujmo na malim pumpama koje plaćaju porez.
Još nešto, njihovo /rafinerija/ gorivo je jako lošeg kvaliteta, tako da ćemo i našeg ljubimca sačuvati od njihovih otrova.
Ekologija na prvom mjestu.
Ja u auto guram ulje Castrol ili Valvoline, u motociklj ulje Castrol, smece od ulja iz optime sam sipao zadnji put prije petnestak godina u krdzu golfa 1. Gorivo mi ne pada na pamet da sipam u onim njihovim ”zelenim pumpama”, drugi su em kvalitetniji em jeftiniji, a i sigurno manje maznjavaju, jer su ova braca rusi u saveznistvu sa nasim lopinama, pljacku digli na visi nivo. Kradu nam i kad kupujemo i kad ne kupujemo, uzeli bi i bebi lizalo iz usta.
„U situaciji kada mnoge zemlje imaju probleme sa investicijama, ovdje se uspješno investira, što dovodi RS u sigurnu poziciju kada je u pitanju snabdjevenost naftom i naftnim derivatima“, rekao je Dodik novinarima.
Snadbjecete vi naftom, ali ko ce da je kupi. Uostalom, na ovaj nacin je jeftinije uvesti dizel i benzin po najskupljim cijenama, nego ”imati” rafineriju. Halo Mile, zna narod da rafinerija vise nije nasa vec ruska, a sutra je rusi mogu preko BLeSE prodati i agimu cekuu, pa sta ces onda reci.
Kako rusi peru pare: dadnu kredit rafineriji iz Rusije po kamatnoj stopi od 12 % pa je zaduže i onda “sišu” iz nje maksimalno. A ovdje imamo IRB koji nudi po 6% kredite uspješnim firmama. A poreze i dugove neplaćaju, to kao nama u amanet “braći Srbima” da nebi plakali. Ali biće njima kao i MOL-u u Hrvatskoj uskoro..čim naš “Sanader” ode sa vlasti…kada??? e to neznam…