Dodik: Novi trgovinski režim EU govori o njenom odnosu prema BiH

milorad_dodik21SARAJEVO, Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je da je politički cilj Srpske Evropska unija, ali da novi trgovinski režim EU koji počinje od 1. januara govori o odnosu Unije prema BiH.

“To će dodatno urušiti našu ekonomiju i nikave socijalne reforme neće pomoći”, ocijenio je Dodik i podsjetio da je ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović potpisom pristao na poseban status Hrvatske u pogledu uvoza, koji će važiti od 1. januara, iako je prije godinu dana rečeno da se to neće prihvatiti.

Dodik je rekao večeras za televiziju “Pink BH” da BiH nema šanse bez vlastite proizvodnje.

“Kako da spasimo privredu od najezde kada mlijeko koje ne mogu da izvezu u Rusiju ubace u BiH po jeftinim cijenama? Usput imaju prevelmane i podsticaje za izvoz. Bez vlastite proizvodnje nemamo šanse. Možete biti i `turbo Srbin`, i `turbo musliman` i `turbo Hrvat`, ali ako nema proizvodnje nema ničega”, ukazao je Dodik.

On je naglasio da se prema Hrvatskoj ne može biti konkurentan zbog razlike u carinskim stopama.

“Odavno sam shvatio da je besmisleno o tome govoriti, jer za takvu priču nemate sagovornika. To je tabu tema”, naveo je Dodik.

Prema njegovom mišljenju, ekonomskoj reformskoj agendi fali mnogo, a posebno monetarna politika.

On smatra da vezanost konvertibilne marke za evro ne može pomoći, jer se evro uporno obezvređuje i štampa bez pokrića.

“Nismo nijednu mjeru donijeli da pariramo tome, kao što bi bile monetarne mjere Centralne banke BiH. Centralna evropska banka štampa bez pokrića velike iznose evra”, rekao je Dodik.

On smatra da je ekonomska reformska agenda više u funkciji da se promovišu birokrate iz Evrope da su nešto učinile, što ništa neće značiti za ekonomiju BiH.

Pročitaj više:  Rast maloprodaje 13. mjesec zaredom, ali manji od očekivanog

“BiH ima odličnu priču, Dejtonski sporazum i dugogodišnji mir i sposobnosti i želje da se dogovorimo da funkcioniše, ali neće opstati ako se ne brani od ekonomske najezde iz regiona i EU. Ako ne zaštitimo ekonomiju, kako ćete zaštiti državu?”, kaže Dodik.

Prema njegovom mišljenju, jedan od načina da se zaštiti proizvodnja jeste i naplaćivanje ulazne takse, što bi budžet BiH napunilo za 700 do 800 miliona KM.

“Kad smo to pokušavali da uradimo, nisu dale evropske ambasade, jer su to smatrale rušenjem konkurencije”, rekao je predsjednik Srpske.

On smatra da bi BiH, kada bi dobila kandidatski status i liberalizovala određene ekonomske stvari, bila privlačna za ulaganja stranih investitora u pogledu jačanja industrije.

“Ako ne razvijemo društvo kao industrijsko na bazi resursa, mi nećemo imati šanse da se uključimo u evropsko tržište. Moramo da pravimo ekonomiju koja može da bude korespodentna i da se nosi u konkurenciji sa drugima. Period pridruživanja EU je stvarni period naših mogućnosti i u tom pogledu moramo da animiramo investitore i da ih privučemo na ovaj prostor”, naglasio je Dodik.

Dodik je ocijenio da BiH, prema makroekonomskim pokazateljima, još ima šansu, ali da će doći u poziciju da padne u dužničko ropstvo prema evropskim institucijama.

On je naglasio da je problem u BiH i mehanizam koordinacije, koji je “ponovo postao čista politička ujdurma”.

Dodik ističe da najveći dio nestabilnosti BiH leži na strancima i smatra da se dogovori u BiH ne poštuju, jer strancima ne odgovara da se domaći akteri dogovaraju.

Prema njegovim riječima, BiH nema vlastiti unutrašnji program i stranci govore šta da se radi.

“Sporazum o državnoj i vojnoj imovini, koji je potpisan prije pet godina, `razvalili` su stranci u BiH. Taj sporazum omogućavao je da BiH riješi pitanje državne imovine i deblokira Akcioni plan za članstvo /MAP/. Nije realizovan ni dogovor od prije osam godina da direktor Regulatorne agencije za komunikacije /RAK/ bude Hrvat, jer to nije odgovaralo strancima”, naveo je Dodik. Srna

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts