BANJALUKA, Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je danas da je finalizovan ugovor sa kreditorom iz Amerike o kreditnom zaduženju od 300 miliona američkih dolara koji će služiti za rasterećenje postojećeg zaduženja Republike Srpske.
Predsjednik Srpske je ocijenio da je riječ o povoljnom aranžmanu zahvaljujući kojem je obezbijeđena podrška budžetu Republike Srpske, stabilnost isplate penzija i plata, te jačanje likvidnosti javnog sektora.
“Obaveze koje su do sada dospjele, a koje nisu plaćene na vrijeme, sa ovim novcem ćemo sigurno moći isplatiti, ali će primarno biti da zamijenimo skupe i postojeće kredite čije su kamate preko pet i šest odsto, te zamijenimo trezorske zapise i obveznice pod relaksiranijim uslovima”, rekao je Dodik na konferenciji za novinare u Banjaluci.
On je istakao da je grejs period za dogovoreni kredit 36 mjeseci, nakon kojeg se taj period može produžiti, uz obavezu plaćanje fiksne kamate kredita koja iznosi tri odsto godišnje.
Dodik je naglasio da je Vlada Srpske donijela odluku o potpisivanju ugovora za ovaj aranžman, a u okvirima odluke Narodne skupštine Republike Srpske o kreditnom zaduženju.
“Bar za iznos koji ide ove godine, a to je iznos od 50 miliona dolara neće biti potrebno zasjedanje Narodne skupštine”, istakao je Dodik.
On je naglasio da će se novcem od kredita ići u dokapitalizaciju Investiciono-razvojne banke kako bi ona dala podršku privredi.
“Ovaj kredit nije bauk, očekujem da će mnogi skočiti u opštoj atmosferi galame koja treba da pokrije suštinu. Mislim da je ovo dobra vijest za Srpsku koja treba da obezbijedi da Srpska i naredne godine ima stabilnost u svom finansijskom sistemu”, rekao je Dodik.
Prema njegovim riječima, u narednom periodu biće omogućene i različite infrastrukturne rekonstrukcije, sanacije nakon poplava, naredna sjetvu i druge investicije.
“Uz određene reforme koje ćemo provesti i podršku koju imamo na povoljan način ćemo sigurno održati stabilnim svoje finansije i svoje makroekonomsko kretanje”, rekao je Dodik, ističući da će, zahvaljujući dijelu kredita, Srpska stabilno završiti budžetsku godinu i neće imati problema na početku naredne.
On je naglasio da je ove godine došlo do porasta i direktnih poreza u iznosu od četiri odsto u odnosu na prošlu godinu i indirektnih poreza koji su povećani ukupno za 30 miliona KM što, kako je rekao, značajno smanjuje problem koji bi Srpska imala zbog nedostatka aranžmana sa MMF-om.
“Naša ekonomija je do kraja devetog mjeseca rasla u ukupnoj stopi od 2,5 odsto što je jedna od najvećih stopa rasta u regionu, veća od Federacije BiH, Srbije i Hrvatske”, rekao je Dodik.
On kaže da se sa stabilizacijom finansija uspjelo i pored katastrofalnih poplava koje su zadesile Srpsku i pored recesije, te uz reforme postoji i prostor za uštede, a da građani mogu da budu sigurni da će plate i penzije biti redovne.
“Ostaje i dogovor sa Ruskom Federacijom oko direktne podrške njihovog državnog trezora Republici Srpskoj jer je to stvar oko koje još razgovaramo”, rekao je Dodik, ističući da to vjerovatno znači da se u naredne tri godine neće vraćati kredit, a stići će desetogodišnja podrška Ministarstva finasija Ruske Federacije.
Dodik je naglasio da kredit s američkim fondom nema veze sa dokapitalizacijom Banke Srpske i da pregovori sa jednom finansijskom grupacijom i dalje traju.
“Očekujemo da se transfer završi i da Banka Srpske sa dokapitalizacijom bude jedna od najboljih banaka na ovim prostorima”, istakao je Dodik. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Jad.