BRISEL, Evropska unija i dva bloka zemalja u razvoju postigli dogovor o trgovini bananama, čime je okončan najstariji trgovinski spor na svijetu i uklonjena prepreka za postizanje globalnog sporazuma o liberalizaciji trgovine, saopštile diplomate.
Oni ističu da je još ostalo da se razjasne neki detalji, a do potpisivanja bi moglo doći krajem ove ili početkom iduće sedmice, tokom ili odmah poslije konferencije Svjetske trgovinske organizacije u Ženevi.
Detalji sporazuma o bananama još poznati, ali se zna da će carina na uvoz tog voća u EU biti snižena na 114 dolara za tonu u 2016. ili možda kasnije, sa 176 dolara, uz početno kresanje na 148 dolara za tonu.
“Dogovorili smo suštinu sporazuma”, rekao je neimenovani diplomata iz jedne od članica grupacije afričkih, karipskih i pacifičkih zemalja, uglavnom bivših evropskih kolonija, koje će biti glavni gubitnici zbog promene režima trgovine bananama, prenosi Rojters. Tim sporazumom će biti okončan višedecenijski nesporazum u trgovini bananama time što će postepeno biti smanjivana carina na uvoz banana iz Latinske Amerike na unosno tržište EU.
Latinoamerički proizvođači, kao što su Ekvador, Kolumbija i Kostarika, žalili su se da je sadašnji uvozni režim EU diskriminatorski prema njima, čime se krše propisi STO-a jer propisuje niže carine na uvoz banana iz manje produktivnih članica ACP u okviru preferencijalnog režima uvoza iz određenih siromašnih zemalja.
Sud STO je presudio protiv važećeg režima uvoza EU, zbog čega Brisel mora da promjeni takvu praksu.
U okviru dogovora, zemlje kao sto su Trinidad i Kamerun dobiće kompenzaciju od EU u vidu paketa razvojne pomoći.
Sporazum o bananama je vezan sa širi sporazum u okviru osam godina dugih pregovora u okviru Runde iz Dohe, kojim se reguliše trgovina tropskim proizvodima, poput šećera, ruma, duvana i drugog voća. Zemlje ACP su tim sporazumom takođe dobile izvjesne ustupke.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.