BEOGRAD, Vlada izdavanjem državnih zapisa indeksiranih u evrima podriva napore Narodne banke (NBS) da dinarizuje finansijsko tržište u Srbiji. Dok centralna banka opominje da država bez prijeke potrebe ne bi trebalo da preuzima valutni rizik, iz Ministarstva finansija poručuju da su takvi potezi ponekad neophodni.
Prva aukcija zapisa vezanih za evro održana je 29. decembra, dok su još dvije zakazane za 9. i 14. februar. U NBS nisu nimalo srećni zbog ovakve odluke Ministarstva finansija.
– Strategija dinarizacije, koju promoviše NBS, podrazumijeva aktivnu podršku tom procesu i od strane države i od strane finansijskih institucija. NBS očekuje da će ubuduće i država i finansijske institucije u većoj mjeri povlačiti poteze koji vode afirmaciji dinarskih finansijskih instrumenata, i na strani izvora i na strani plasmana finansijskih institucija. Vjerujemo da Vlada bez preke potrebe ne bi trebalo da preuzima valutni rizik, a ukoliko je potrebno da njene obveznice budu indeksirane, onda bi imalo više smisla da ta indeksacija bude za indeks potrošačkih cijena – ističu u NBS za Press.
Ministarka finansija Diana Dragutinović, međutim, tvrdi da se država ne odlučuje lako za emitovanje ovakvih zapisa, ali da je to ponekad neizbježno.
– To je posljednje rješenje kojem će država pristupiti. I lično sam protiv toga, ali ako ne bude pametnijeg rješenja da država dođe do para da finansira budžetski deficit, onda će morati to da uradi, ali uz strogo ograničenu količinu – rekla je ranije Dragutinović.
Ekonomista Mlađen Kovačević kaže da se NBS i Vlada ponašaju nesinhronizovano.
– NBS djeluje kao potpuno nezavisna institucija, a Ministarstvo finansija kao da je u drugoj zemlji. Dok je osnovna funkcija NBS da se bori protiv inflacije i trudi se da domaća valuta jača, ministarstvo koje ima sve veći deficit u budžetu gleda samo kako da ga pokrije. A time se problem samo odlaže – kaže Kovačević. Press