SARAJEVO, Uprava BiH za zaštitu zdravlja bilja jedna je od 17 institucija za čije su poslovanje državni revizori dali mišljenje s rezervom, a aposlutni su rekorderi po rastrošnosti iako imaju malo zaposlenih.
Sudeći po revizorskom izvještaju, ova uprava je nepresušni izvor privilegija i sigurno mjesto za zaposlenje jer je u 2010. godini tu radilo 30 ljudi po ugovoru o djelu, a samo 19 stalno zaposlenih.
Na ugovore o djelu za plaćanje angažmana 30 osoba potrošeno je 149.970 KM, a za zakup poslovnih prostorija 158.344 KM.
Revizori upozoravaju da su u ovoj upravi ignorisali i odluku bh. parlamenta, koji im je zbog prethodnog rasipništva smanjio budžet za 10 odsto, ali su, ipak, probili troškove reprezentacije, telefona i korištenja službenih vozila.
Kako se štedjelo u instituciji zaduženoj da zaštiti zdravlje bilja, najbolje ilustruju troškovi fiksnog i mobilnog telefona, pa direktor može neograničeno da razgovara putem fiksne telefonije, dok za mobitel ima ograničenje od 700 KM mjesečno. Zamjenik direktora u nešto je težoj poziciji jer ima mjesečno ograničenje na fiksni telefon od 400 KM, dok za mobitel može mjesečno da potroši 300 KM. Zapostavaljeni nisu ni ostali službenici koji za fiksne telefone mogu da troše mjesečno od 60 do 350 KM.
Mjere štednje preduzete su kod korištenja službenih mobitela na koje pravo ima 11 od 19 zaposlenih, a mogu mjesečno da troše od 50 do 250 KM. Ukupno je poreske obveznike u BiH ovo telefoniranje koštalo 28.701 KM u 2010. godini. Revizori su primijetili da službeni telefoni nisu registrovani na Upravu, već na fizička lica, a odobreno im je i da kupuju dopune.
“Preporučujemo Upravi da preispita visinu odobrenih limita i broj korisnika kojima je odobreno pravo na mjesečnu naknadu za troškove telefona, te ista prilagodi stvarnim potrebama i prirodi posla”, napisali su revizori i ove godine rukovodstvu Uprave.
Zbog neracionanih troškova i prethodnih revizorskih izvještaja bh. parlament je smanjio troškove reprezentacije Upravi za 10 odsto i nisu smjeli potrošiti više od 13.000 KM, a potrošili su 19.113 KM.
Revizori navode da nema pravila koja propisuju ko ima pravo na reprezentaciju, niti se troškovi adekvatno pravdaju, a sami nabavljaju sokove, kafu i vodu za svoje potrebe, pa su samo na to potrošili oko 4.500 KM, dok su izvan zgrade potrošili 10.525 KM.
U Upravi su “prebacili normu” i kod plaćanja smještaja, pa je umjesto odbrenih 5.880 KM potrošeno 9.880 KM, jer su retroaktivno platili troškove zakupnine stana od 400 KM iz 2006. i 2007. godine.
Za putne troškove potrošeno je skoro 50.000 KM, a od toga se najviše trošilo u inostranstvu, gdje su čelnici ove uprave, uz skupe avionske karte, plaćali i taksi, na šta su potrošili oko 6.000 KM. Ova uprava uspjela je da ostvari prihod od 25.500 KM za izdavanje dozvola.
Komentar Milada Zekovića, bivšeg direktora Uprave BiH za zaštitu zdravlja bilja, juče nismo uspjeli dobiti.
Tužba zbog mobilnog interneta
Revizori navode da se izdaci Uprave od 4.968 KM odnose na korištenje usluga internet mreže na osnovu ugovora o pristupu internetu i ugovora za mobilni internet koji je koristio direktor. “Tokom revizije smo utvrdili da su po osnovu korištenja mobilnog interneta ispostavljeni računi za period juni – novembar u ukupnom iznosu od 31.739 KM, koji nisu evidentirani u poslovnim knjigama Uprave. Za navedeni iznos isporučilac usluge je pokrenuo tužbu u martu 2011. godine”, piše u izvještaju.
Ni korištenje četiri službena automobila nije precizno definisano, a revizori pretpostavljaju da su vozila bila na raspolaganju 24 časa, jer samo jedan automobil je za godinu prešao skoro 50.000 kilometara. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
jao Bože, ima li igdje ijedna nadležna institucija da pokrene kakav postupam, mislim krivični za ove ako je suditi po izvještajima što nas opljačkaše. Ovo je šprdnja sa revizorskim izvještajima, jer niko ništa ne preduzima, a pare se enormno troše.
S m i j u r i ja do suza!!!