– Vlada ostaje pri odluci da državni kapital u RŽR „Ljubija“ proda izraelskoj kompaniji
– Đokić: Da li se „Mittal“ plaši gubitka monopola, pa prijeti arbitražom
BANJALUKA, Vlada RS ostaje pri odluci da državni kapital u Rudniku željezne rude „Ljubija“ proda Israeli Investment Group, i ne vidim razlog zbog kojeg se „Arcelor Mittal“ toliko tome opire, osim ako nije zbog straha da će izgubiti monopolski položaj koji je do sada imao, rekao je za CAPITAL ministar industrije, energetike i rudarstva RS Petar Đokić.
Đokić je rekao da će o odluci Vlade RS da državni kapital u rudniku proda kompaniji „Israeli Investment Group“ odlučivati poslanici u Narodnoj skupštini RS.
On tvrdi da Vlada prodajom državnog kapitala želi da doprinese razvoju rudarske proizvodnje u Prijedoru kroz nove investicije kojih u prethodnih 14 godina nije bilo.
„Sva investiciona aktivnost „Arcelor Mittala“ je bila na području Omarske i Tomašice i ne dalje od toga. Nama prijeti zatvaranje rudnika za sedam godina, a svi oni koji danas tamo rade bi mogli ostati bez posla i mi o tome moramo na vrijeme voditi računa. Ovdje se ne radi ni o kakvoj vrsti pritiska na „Mital“, mi samo mijenjamo svoju poziciju. „Mital“ će i dalje imati upravljačka prava koja je imao do sada, samo će im umjesto Vlade RS partner biti druga kompanija i ne vidim razlog zbog kojeg se „Mital“ tome toliko opire“, rekao je Đokić.
Đokić je rekao da nije dobio dopis „Mitala“, koji se spominjao ranije u medijima, a u kojem ta kompanija navodi da je spremna da izađe iz zajedničkog preduzeća i pokrene arbitražni spor protiv RS.
„Ne znam šta bi mogao da bude smisao takvog zahtjeva i šta bi mogao da bude povod za arbitražu. Da li je to strah od gubitka monopola koji je „Mital“ do sada apsolutno imao?“, naveo je Đokić.
„Mittal“ traži da Vlada odustane od kontrole transfernih cijena
On je istakao da je Vlada do sada bila krajnje korektna prema „Mittalu“ te da je i ova kompanija bila korektna u dijelu obaveza koje su evidentirane.
„Ali, treba imati u vidu da smo mi kontrolom transfernih cijena utvrdili poresku obavezu od 42 miliona KM i to samo za tri godine koje su kontrolisane. Ostao je period koji se može kontrolisati, a to su 2013, 2014, 2015 i 2016. godina i nekoliko mjeseci ove godine. Da li se nešto mijenjalo u njihovom poslovanju u ovom periodu, to je stvar kontrole koja bi mogla da se uradi, a „Mittal“ u svojoj ponudi traži da Vlada od toga odustane“, istakao je Đokić.
Predsjednik RS MIlrad Dodik takođe je rekao da „Mittal“ u RS ima monopol i da mu je to omogućio ugovor koji su vlasti RS 2004. potpisale sa njim.
„U njemu postoji najmanje četiri ili pet odredbi koje su nas dovele u potpuno nepovoljan i gotovo iritirajući položaj u vezi sa našim učešćem u „Arcelor Mittalu“ Prijedor. Kada smo mi došli na vlast, nismo mogli da upravljamo ni imovinom, niti poslovnom politikom i bilo kakvim kapitalnim odlukama, niti odlukama o kreiranju i raspodjeli dobiti. Mi smo tamo bili samo puki statisti, jer tih 49 odsto rudnika ionako nije bilo naše“, rekao je Dodik za CAPITAL.
CAPITAL: M. Čigoja
8 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ako ste vi bili statisti, a to je porazavajuce otkrice, iako ste imali vecinska prava odlucivanja, mozete zamisliti kakvi statisti ce biti Mittal kad izraelci zajasu na rudnik. Kako prodajete 64% kapitala, a Mittal ima 49% vlasnistva. ko koga ovdje u zdrav mozak grebe.
Od 2004 god. ste ćutali i nije vam smetao Mittalov monopolski položaj i transferne cijene. Sami sječete granu na kojoj sjedite, jer vam se to može obiti o glavu na slijedećim izborima.
Cisto koprcanje. i pticama na grani je jasno da ovi izraelci nemaju iskustva u tim poslovima a to je osnovno, daleko vaznije od para kojima bi se krpile rupe budzetske
Van svake pameti je da se iz igre izbacuje jedan od najvecih svjetskih preradjivaca gvozdene rude, a na mala vrata uvodi neko ko sa tim poslom nema nikakve veze. Osim ako nije u pitanju klasicno pranje prljavih para medjunarodne mafije kao u nekim drugim slucajevima privatizacije i dodjele koncesija u BH.
Ovdje se brani nicim odbranjivo, i to je ono sto zabrinjava.
Sumnjam da je Mital to trazio. To bi bilo vrlo glupo jer zakon nalaže kontrolu. Da li se ovdje pogresne informacije serviraju i zašto?
Mittal nastoji da se na sve nacine ocrni u ocima javnosti i ocima poslanika. Do juce je s njima teklo med i mlijeko, a danas skroz okrenuta ploca. Odgovor je jednostavan. Izraelci nude vise, i u kesu. A imaju i jaka ledja u medjunarodnim faktorima sumnjive provenijencije.
Drzava je do grla u kriminalu i koruociji. Po tome na prvom mjestu u Evropi. Pravo je cuda da bilo kome pada na pamet da investira u takvu rupu. Meni su sumnjivi i Mital i Izraelci. S kim si takav si
Djokic se bori da spasi sto se spasti moze. Ili ne moze ?