SARAJEVO, Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić poručio je danas na poslovnoj konferenciji u Sarajevu da je Srpska pouzdano i stabilno mjesto za investiranje i da je cilj Vlade da olakša realizaciju poslovnih ideja.
Đokić je na otvaranju konferencije “Grejt UK – poslovna razmjena, rudarstvo Balkana”, koju je organizvala Ambasada Velike Britanije u BiH, rekao da je taj skup dobra prilika da se promovišu potencijali u Republici Srpskoj i u Federaciji BiH.
“U Republici Srpskoj imamo oko 550 miliona tona rezervi raznih vrsta mineralnih sirovina, a najviše uglja, i u narednim decenijama treba da budemo posvećeni kvalitetnom iskorištavanju ove sirovine”, rekao je Đokić.
On je kao dobar primjer naveo veliki eneregetski projekta Rudnika i Termoelektrane “Stanari”, koji se nalazi u komercijalnom radu, a koji je realizovala britansko-srpska kompanija “EFT”.
“Britanske kompanije prisutne su u Republici Srpskoj. Primjer je i kompanija `Gros` u rudniku olova i cinka u Sasama. Ova kompanija je stalnim rastom i razvojem pokazala mogućnosti dostizanja visokih standarda, a i nosilac je rasta i razvoja, ne samo Podrinja nego i znatno šireg regiona”, istakao je Đokić.
On je naveo da kompanija “Mineko” na području Istočno Goražda radi na istraživanju antimona, te da očekuje uspješnu realizaciju investicije u iznosu od 4,7 miliona KM za komercijalnu eksploataciju ovog minerala.
“U Republici Srpskoj se pripremamo za izgradnju novog termo-energetskog objekta, to je Blok dva Termoelektrane Gacko. Uvjereni smo da ćemo uspješno do kraja realizovati ovaj projekat, a radi se i na realizaciji još jednog velikog projekta izgradnje Termoelektrane Ugljevik tri”, rekao je Đokić.
On je istakao da je konferencija “Grejt UK – poslovna razmjena, rudarstvo Balkana” prilika za promociju zemlje u kojoj se mogu realizovati investicije i ohrabriti investitore kako bi se podigao ekonomski rast i razvoj na viši nivo što je i cilj Ministarstva industrije, energetike i rudarstva i Vlade Srpske.
“Posebno naglašavam potrebu iskorištenja uglja kao važnog resursa ove zemlje. Kao država smo bili više decenija potpuno uspavani na realizaciji viših faza iskorištenja ove sirovine. Drago mi je da smo sada u novoj fazi i Vlada Republike Srpske je učinila neke značajne koraka, a sada vidim da to radi i FBiH”, rekao je Đokić, izražavajući uvjerenje da će u godinama koje dolaze biti znatno više investicija u oblasti rudarstva.
Britanski ambasador Edvard Ferguson je izrazio zadovoljstvo što je Ambasada organizovanjem ove konferencije okupila stručnjake iz Velike Britanije, ali i regiona Balkana u oblasti energetike i rudarstva.
“BiH kao i druge zemlje zapadnog Balkana ima ambiciozne planove modernizacije sektora rudarstva. Devet kompanija iz Velike Britanije učestvuju na konferenciji kako bi ponudili tehnologiju, ali i iz prve ruke vidjeli kakva je mogućnost za investiranje”, rekao je Ferguson.
Britanske kompanije, kako je rekao Ferguson, koje učestvuju na konferenciji imaju stručnjake u oblasti zaštite životne sredine, finansijskih i tehničkih kapaciteta, te efikasnije eksploatacije uglja.
“Već imamo jedan vroj britanskih kompanija koje su prisutne u BiH što uključuje `Mineko` i `EFT` i nadam se da će u budućnosti biti i više takvih kompanija koje će pomoći razvoju sektora rudarstva u ovoj zemlji. Konferencija je još jedan znak partnerstva Velike Britanije i BiH u ekonomskom smislu”, dodao je Ferguson.
Poslovna konferencija u organizaciji Odjeljenja za međunarodnu trgovinu Ambasade Velike Britanije u BiH okupila je vodeće energetske i rudarske kompanije Balkana, te britanske dobavljače modernih tehnologija i usluga u rudarstvu.
Na konferenciji su predstavljeni planovi ulaganja u modernizaciju rudnika, te najnovije raspoložive britanske tehnologije u ovoj oblasti.
Iako je bio najavljeno izlaganje federalnog ministara energije, rudarstva i industrije Nermina DŽindića na konferenciji, umjesto njega je o potencijalima za ulaganje u rudarstvo FBiH govorio pomoćnik ministra za rudarstvo Stjepan Mioč. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ovo je nazesci vic koji sam cuo u poslednjih nekoliko mjeseci