JAHORINA, Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić rekao je danas na Jahorini da je elektroenergetski sistem u Republici Srpskoj stabilan i da iz godine i godinu, u skladu sa strategijom razvoja ovog sektora, bilježi konstantan rast, pri čemu je planirani rast za 2017. godinu oko 6,3 odsto.
Đokić je istakao da je “nosilac ovog sektora holding `Elektroprivreda Republike Srpske`, koji sa svojim proizvodnim preduzećima kvalitetno obezbjeđuje električnu energiju i za domaće tržište i za izvoz”.
“Posebnu pažnju poklanjamo planiranom investicionom razvoju i investicionim ciklusima u energetskom sektoru Republike Srpske”, rekao je Đokić u nastavku Poslovnog skupa “Jahorina ekonomski forum 2017”, na panelu “Energetski sektor Republike Srpske – potencijal za budućnost”.
On je istakao značaj koncesija za izgradnju više velikih energetskih objekata, od kojih su najveći hidroelektrana /HE/ “Dabar”, zatim HE “Buk Bijela”, vjetroelektrana “Hrgud” i termoelektrana /TE/ “Ugljevik tri”.
“Ranije smo realizovali kapitalni projekat TE `Stanari` i to je danas najkvalitetniji objekat u našem elektroenergetskom sistemu”, naveo je Đokić, ističući plodnu i uspješnu saradnju Republike Srpske sa Kinom i njenim investitorima.
On je precizirao da se u Republici Srpskoj trenutno proizvodi 66 odsto energije iz termoizvora, oko 30 odsto iz hidroizvora i pet odsto su drugi izvori.
“Plan je da do 2030. godine u Republici Srpskoj bude investirano oko 11,5 milijardi KM u energetski sektor, prije svega u izgradnju novih energetskih objekata, koristeći i termo i hidroenergiju”, rekao je Đokić.
On je pomenuo značaj izgradnje energetskih objekata na rijekama Drina, Vrbas, Bosna, kao i projekat “Gornji horizonti”.
“Prema našem planu, oko 47 odsto energije trebalo bi da izvozimo na strano tržište, pri čemu ćemo zadržati politiku niskih cijena. Pri tome, mi poštujemo direktive EU za ovu oblast, iako je riječ o strogim zahtjevima, zbog čega se trudimo da maksimalno zaštitimo interese Republike Srpske”, naglasio je Đokić.
On je najavio mnoštvo aktivnosti u ovom sektoru, posebno na planu energetske efikasnosti, ističući da je Republika Srpska sasvim otvorena za strane investitore.
Prema njegovim riječima, to će poboljšati elektrobilans Republike Srpske.
Đokić je najavio i restrukturisanje ovog sektora s ciljem ukidanja bilo koje vrste monopola na tržištu, ali i bolje zaštite potrošača koji se nalaze u stanju socijalne potrebe.
“Male ekonomije, poput naše, moraće da se adekvatno prilagode uslovima na globalnom energetskom tržištu. Mi imamo mnogo prostora da iskoristimo sve potencijale za proizvodnju i distribuciju električne energije, vodeći računa i o zaštiti životne sredine”, zaključio je ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske.
Blagoje Šupić iz “Elektroprivrede Republike Srpske” govorio je o investicionim projektima ove kompanije, ističući HE “Dabar”, projektovane snage od 160 megavata, u koju je do danas investiran 51 milion KM, uključujući i dodatnih 120 miliona KM za izgradnju dovodnog tunela.
Šupić je naveo da je drugi projekat “Buk Bijela”, vrijedan 370 miliona KM, a instalisana snaga HE je 100 megavata.
Prema njegovim riječima, za vjetroelektranu je planirano oko 130 miliona KM, a radi se i na HE “Bočac”, objektu vrijednosti oko 35 miliona KM.
Potpredsjednik EFT grupe Zoran Ivković rekao je da je oko 550 miliona evra uloženo u TE “Stanari”, ističući veliku podršku Vlade Republike Srpske u vezi sa realizacijom ovog strateškog projekta koji je zaposlio oko 800 radnika i koji odlično funkcioniše.
Član Uprave i partner za konsalting kompanije “PvC” Hrvatska Dejan LJuština upozorio je na konstantni pad cijene električne energije, kao posljedicu ponude i potražnje na tržištu, ali i izostanka realnog privrednog rasta.
“Dominantan uticaj na formiranje cijene struje ima i korištenje energije vjetra i sunca, odnosno obnovljivih izvora čija je uloga u svim elektroenergetskim sektorima svih ozbiljnih država sve veća”, rekao je on.
Izvršni direktor “Elektroprenosa BiH” Cvjetko Žepinić istakao je da je prenosna mreža u BiH dovoljno razvijena da prihvati proizvedenu električni energiju, i sada i u budućnosti.
“Mreža odlično finkcioniše i unutar BiH, ali i prema zemljama u okruženju”, naveo je Žepinić.
On je najavio ulaganje od 700 miliona KM za obnavljanje elektromreže u BiH u narednih 10 godina, kao i izgradnju dvostrukog dalekovoda od Višegrada do granice sa Srbijom.
Dvodnevni poslovni skup “Jahorina ekonomski forum 2017”, počeo je juče uz učešće više od 50 stranih i domaćih predavača, kao i 300 delegata, gostiju i predstavnika medija.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik zvanično je otvorio skup, a u fokusu prvog dana bilo je unapređenje privrednog ambijenta Republike Srpske, ali i cijele BiH.
Namjera skupa je vođenje dijaloga o temi unapređenja privrednog ambijenta Republike Srpske, ali i cijele BiH, a Forum predstavlja i mjesto susreta brojnih ambasadora, delegacija EU, parlamenta EU, delegata Grčke, Kine i drugih zemalja regiona, ali i šire.
Forum se održava pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, a u organizaciji Udruženja ekonomista “Svot”. Srna
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
kako jadan stabilan, kad mjesecima ne placate struju koju vam isporucuju mali proizvodjaci.
Ako laze koza, ne laze rog.
A sta bi sa onim hidrocentralama na srednjoj Drini koji su trebali da realizuju italijani, srbijanska elektroprivreda i elektroprivreda RS. Dogovor Berluskoni, Tadic i Dodik. Naravno nista. Pojela maca.
Sta bi sa HE Mrsovo, koju treba da gradi rus Serdarev. naravno nista. Rus ga preprodaje. Pojela maca.
Koji crni Ugljevik III. Rusi (ako su Rusi) ga preprodaju na trzistu.
I Buk Bijela je samo bila za sikanje.
Elektroprivreda ne moze imati pare za otkup drzavnih (RS) obveznica i pare za investicije. Ne mze pare i jare.
Sta bi sa hidroecntralama na rijeci Bosna. Pojela maca. Nista naravno
ITD., ITD.,
Ne moze se sa koncesijama svercovati i ocekivati da bilo ko pametan ulaze u taj sektor.