BANJALUKA, Primjenom Zakona o pravima boraca, vojnih invalida i porodica poginulih boraca odbrambeno-otadžbinskog rata ostvareni su značajni efekti i unaprijeđen položaj korisnika prava iz oblasti boračko-invalidske zaštite, istakao je ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Petar Đokić.
Đokić je podsjetio da je planirani budžet za boračko-invalidsku zaštitu u 2013. godini iznosio 224.659.600 KM.
On je naveo da je vidljivo da je budžet za boračko-invalidsku zaštitu u 2013. godini, povećan za 40.480.600.00 KM u odnosu na budžet za 2011. godinu.
“Povećanje budžeta za boračko-invalidsku zaštitu u 2012. i 2013. godini u odnosu na budžet iz 2011. godine najbolje pokazuje koliko je unaprijeđen ukupan položaj ovih kategorija, odnosno najbolje odražava finansijske efekte primjene važećeg zakona”, rekao je Đokić u parlamentu Srpske, predstavljajući Informaciju o efektima primjene Zakona o pravima boraca, vojnih invalida i porodica poginulih boraca odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske.
On je naglasio da je poseban kvalitet u novom zakonskom rješenju što se prvi put planski pristupilo zapošljavanju boračkih kategorija.
“Ostvareni efekti primjene ovog zakona ogledaju se u unapređenju položaja boraca uvođenjem mjesečnih primanja, koja trenutno ostvaruje 52.291 korisnik”, dodao je Đokić.
Prema njegovim riječima, efekti se ogledaju i u poboljšanju materijalnog položaja najtežih vojnih invalida, odnosno povećanjem iznosa mjesečnih novčanih primanja, kojim je obuhvaćeno 4.705 korisnika.
“Povećanjem iznosa mjesečnih novčanih primanja poboljšan je materijalni položaj za 798 porodica poginulih boraca. Efekti se ogledaju i u ostvarivanju prava vojnih invalida i članova porodica poginulih boraca pod povoljnijim uslovima i korištenje prednosti utvrđenih Zakonom”, istakao je Đokić.
On je rekao da se efekti zapošljavanje boraca i djece poginulih boraca vidljivi i u realizaciji projekat zapošljavanja i samozapošljavanja.
“Prema projektu započetom u 2012. godine, čija je ukupna vrijednost 5.000.000 KM, planirano je zapošljavanje i samozapošljavanje 1.333 lica iz ovih kategorije, od kojih je realizovano za 778 lica, za šta je utrošeno 2.866.518,40 KM”, pojasnio je Đokić.
Poslanik SNSD-a u parlamentu Srpske Dušica Savić ocijenila je da su efekti primjene navedenog zakona vidljivi i da je poboljšan položaj boračkih kategorija.
Ona je navela da Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske ulaže napore da se riješi problem stambenog zbrinjavanja boračkih kategorija.
Poslanik SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Miroslav Kojić tvrdi da efekti navedenog zakona nisu vidljivi i da su boračke kategorije, kako kaže, u lošem položaju.
“Katastrofalno je što je zakonskim rješenjima predviđeno oduzimanje prava dijelu boračkih kategorija. Nedopustivo je što raspravi o ovoj tački ne prisustvuju predstavnici Boračke organizacije Republike Srpske”, kaže Kojić. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
O, čemu ministre ti to pričaš?? Kako je poboljšano stanje boračke populacije. Koliko je boraca umanjeno mjesečno primanje, koliki je borački dodatak za jednu kategoriju, a za ostalu diskrimisanu po godinama života. Kada je VRS, stvarana i ostvarila svoj zadatak, tada njeni pripadnici nisu ni slutili šta ih čeka, zar ja borac I kategorije VRS, mjesečno, za 47 mjeseci provedenih u ratu, treba da primim ne znam koliko, a sada ”muljate” da to bude oko 70 KM, dok isti taj borac koji ima penziju ispod 480 godina manje od 60 godina života prima svaki mjesec. Ili onaj što je prešao 60 godina prima svaki mjesec. Pola nas neće dočekati 60 godinu, umiremo od gladi, a ti o nečemu pričaš.
Sve ti je u ovo prazno.Gdje je 40 miliona KM???