BANJALUKA, Da ljekari nisu zadovoljni uslovima rada, funkcionisanjem zdravstva Srpske i svojim platama, svjedoči podatak da su samo u prvih šest mjeseci ove godine 163 ljekara specijalista napustila javne zdravstvene ustanove RS i Srpsku i otišla da svoj posao radi u inostranstvo.
Precizirao je ovo za “Novosti” doktor Miodrag Femić, predsjednik Skupštine Strukovnog sindikata doktora medicine RS (SSDM RS) i naglasio da prema svjetskim standardima, Srpskoj sada nedostaje oko 1.800 ljekara. Doktor Femić, koji je i predsjednik Međunarodne asocijacije doktora medicine za jugoistočnu Evropu, ističe da se ljekari Srpske hronično nezadovoljni i da SSDM RS godinama upozorava vlasti na to i da ih “niko ne sluša”.
– Samo u jednom danu ove godine iz Srpske je otišlo 11 ljekara specijalista u inostranstvo. Ljekari napuštaju iz socio-ekonomskih razloga ove prostore i taj trend će da se nastavi. Idu tamo gdje je bolja zarada, bolji uslovi rada i i veće mogućnosti napredovanja – dodaje Femić. – Najviše je bilo specijalista.
Ljekari iz RS, kako navodi Femić, uglavnom odlaze u Sloveniju, gdje su im plate skoro triput veće nego u RS, u Njemačku, skandinavske zemlja, Australiju… On naglašava da je postojeći Zakon o platama, koji se primjenjuje u RS apsolutno degradirajući za medicinsku struku i da dosta ljekara iz javnog sektora “bježi” zbog toga u privatni.
– Kod nas u javnom zdravstvu se ne cijene stručnost, znanje i umjeće. Napreduje se zbog podobnosti i slično – dodaje Femić i naglašava da je to veliki hendikep.
Milenko Granulić, predsjednik Sindikata zdravstva i socijalne zaštite RS, slaže se s tim da je trenutni zakon o platama treba staviti van snage zbog brojnih mana.
– Treba da se donose kolektivni ugovor koji će nagraditi one koji više rade u zdravstvu – istakao je Granulić.
Prema njegovim riječima, odliv ljekara iz RS je zabrinjavajući. Posebno je, kako navodi, loša situacija u malim opštinama u kojima je prosječna starost ljekara između 55 i 65 godina, a mladi doktori ne žele u njima da rade. Granulić je istakao da će Sindikat zdravstva sa pravom da traži i povećanje cijena rada u zdravstvenom sektoru koja je sada 135 KM i da očekuju uskoro sastanak sa resornim ministrom. Insistiraće kažu i na tome da se za plate zdravstvenih radnika osiguraju odgovarajuća sredstva u budžetu RS.
Granulić upozorava da medicinski kadar u javnom zdravstvu ugrožava i nezakonito bogaćanje rukovodećih kadrova. Prema saznanjima Sindikata zdravstva primanja pojedinih direktora zdravstvenih ustanova kreću se i do 7.000, a nekih i do 11.000 maraka mjesečno.
Prosječna primanja
Primanja medicinskih sestara u Srpskoj su oko 680 KM – plus minuli rad i noćni rad – u prosjeku oko 800 KM. Ljekar porodične medicine ima primanja oko 1.350 KM, ljekar specijalista – 1.700, plus minuli rad i dežurstva (oko 2.000 maraka). Riječ je o podacima Sindikata zdravstva i socijalne zaštite RS). Novosti
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
ovde o trosku drzave zavrse fakultet, posle o trosku zdravstva rs zavrsi specializaciju pa se nauci na ovim jadnim narodu. a kad bi takav naucen trebo da pomogne onim koi su mu pomogli da do toga dodje onda je on pametan da ode u sloveniju ili njemacku. onda da je ovo neka drzava trebalo bi im uvest ako hoces da budjet financira tvoje skolovanje zdravstvo specijalizaciju a na ovom narodu da to naucis onda moras i radit ovde ili neka mu ta njemacka osposobi fakultet, specijalizaciju i praksu pa neka radi tamo.
uslovi njihovog rada više su monstruozni negoli ljudski, ali si doktori čudna sorta..nisu samo naši nezadovoljni.. svaka država ima nezadovoljne ljekare..naši trče u deželu, slovenci bježe u njemačku, njemci u englesku, englezi u ameriku..a ko zna gdje ameri gone..ova istina naravno ne baca sijenku na istinu da im uslovi nisu bog zna kako uljuđeni..