VAŠINGTON, Jačanje evra i kineskog juana vjerovatno nagovještavaju kraj dominacije američkog dolara u globalnom finansijskom sistemu do 2025., ocjenjuje Svjetska banka u najnovijoj studiji.
Kina će morati internacionalizovati juan kako bi podržala svoj industrijski i trgovinski razvoj i on će u idućih nešto više od deset godina postati moćna alternativa evru i dolaru, procjenjuju autori najnovije studije “Multipolarnost: nova svjetska privreda”. S obzirom na jačanje velikih novih privrednih snaga u globalnoj industriji i trgovini, posebno Kine, Brazila, Indije, Indonezije, Južne Koreje i Rusije, može se očekivati da će i njihove valute, posebno kineski juan, neizbježno igrati sve važniju ulogu u međunarodnom finansijskom sistemu, ističe se u studiji.
“Važnija uloga juana pridonijela bi ublažavanju neravnoteže između kineske velike privredne snage na globalnoj pozornici i njenog snažnog oslanjanja na strane valute”. Vjerodostojna alternativa dolaru zasad je evro, zaključuju autori studije. “Njegov će status ojačati, pod uslovom da evrozona uspješno prevlada dužničke krize s kojima se trenutno suočava nekoliko njenih zemalja članica, te da uspije izbjeći probleme koji proizlaze iz činjenice da pomoć zaduženim članicama podrazumijeva da drugi plaćaju njihove račune”, ističe se u studiji.
Autori takođe napominju da bi u budućnosti važniju ulogu mogla odigrati i takozvana specijalna prava vučenja, (SPV), pseudovaluta Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), u sklopu nastojanja zemalja i kompanija da smanje rizike vezane uz kolebanja valutnih kurseva. SPV se temelji na dolaru, evru, jenu i funti.
“Pojačana uloga SPV-a u međunarodnom monetarnom sistemu mogla bi pomoći otkloniti neposredne rizike za stabilnost svjetskog finansijskog sistema i smanjiti troškove koje uzrokuju kolebanja valutnih kurseva”, napominje se u studiji. Hina