NJUJORK, Vodeći ekonomisti Ujedinjenih nacija pozvali su na smanjenje globalne zavisnosti od američkog dolara i na sveobuhvatne izmjene svjetske finansijske politike i tržišta.
U obimnom izvještaju pod nazivom “Pregled svjetske ekonomske i socijalne situacije za 2010.” ukazano je da je svjetska finansijska kriza iznijela na vidjelo sistemske slabosti, uključujući oslanjanje na dolar koji, kao nepouzdana međunarodna valuta, treba da bude zamijenjen nekim stabilnijim sistemom. Pomoćnik generalnog sekretara UN-a za ekonomski razvoj Jomo Kvame Sundaram i drugi visoki ekonomski zvaničnici te organizacije predlažu veće oslanjanje na alternativu dolaru, poznatu kao specijalna prava vučenja (SDR) u okviru Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).
“Sigurno će biti otpora tom prijedlogu jer smo u cijelom poslijeratnom periodu u suštini imali sistem baziran na dolaru”, ukazao je on i dodao da takav vid tranzicije može biti ostvaren putem postepenog procesa emisija SDR.
Korišćenje dolara u međunarodnoj trgovini se sve više preispituje nakon klizanja američke ekonomije u recesiju. Mnoge zemlje, naročito u Aziji, gomilale su velike rezerve u dolarima, zbog čega su njihove valute postale potcijenjene, što je umanjilo njihovu mogućnost uvoza robe iz inostranstva, prenose agencije.
U izvještaju UN-a data je podrška prijedlogu za formiranje standardizovanog međunarodnog sistema za transfer likvidnosti, za koji se odavno zalaže MMF. U okviru tog prijedloga zemlje neće više morati da kupuju stranu valutu, kao što je Kina dugo činila sa američkim dolarom, već će nagomilavati SDR, koja će imati podršku u korpi velikih valuta, a to će ih učiniti manje osjetljivim na kolebljivost bilo koje pojedinačne valute.
Nekoliko zemalja, uključujući Kinu i Rusiju, pozivale su na uvođenje alternative dolaru kao rezervne valute i predlagale korišćenje SDR kao obračunskog sistema MMF-a. Cilj ove inicijative, koju je podržao generalni sekretar UN-a Ban Ki-Mun, je pružanje podrške međunarodnoj trgovini i finansijskim sistemima, što će omogućiti manje razvijenim zemljama da učestvuju u globalnoj trgovini i da se u nju integrišu.
Pored alternativne valute UN predlažu i osnivanje nove globalne agencije koja bi koordinisala finansijsku regulativu, ukazavši da MMF nije efikasno upravljao rizicima i da nije imao moć da rješava krizne situacije. Pozivajući na osnivanje nove agencije u izvještaju je ukazano na globalnu prirodu finansijskih tržišta u kojoj se kolaps jedne nacije može preliti i nanijeti štetu drugim zemljama, kao što je bio slučaj sa SAD i Evropom. Sada, kako je navedeno, postoji opasnost da korišćenje različitih sistema regulisanja i komplikovanih derivativnih produkata proširi povećani rizik širom globalnog finansijskog sistema.
UN su u izvještaju takođe pozvale na izmjenu globalnih trgovinskih propisa time što bi bili ublaženi limiti za subvencionisanje izvoza u zemljama u razvoju.
Socijalno blagostanje
Dokument Ujedinjenih nacija ponudio je i smjernice za povećanje socijalnog blagostanja.
“S obzirom na to da će do 2050. godine broj stanovnika na našoj planeti dostići devet milijardi, pri čemu će 85 odsto njih živjeti u zemljama u razvoju, globalna ekonomija će morati da podrži sistem koji će omogućiti pristojan život. Brzo starenje svjetske populacije zahtijevaće, pak, odgovarajuće penzione sisteme i sisteme zdravstvene zaštite koji će biti održivi”, ukazano je u izvještaju UN-a.