BANJALUKA, Iako je odranije poznato da BiH zbog neispunjavanja standarda ne može izvoziti gotovo nijedan proizvod životinjskog porijekla u EU, novim briselskim dogovorom bh. privrednicima je ponuđena mogućnost izvoza proizvoda nastalih od sirovina porjeklom iz zemalja EU i u pogonima koji ispunjavaju evropske standarde.
Ljubomir Kalaba, direktor Kancelarije za veterinarstvo BiH, rekao je kako se ovaj dogovor u suštini odnosi na objekte koji inače prerađuju uvozne sirovine, a u kojima će biti izvršena posebna kontrola iz EU.
“Mi Briselu treba da dostavimo spisak objekata, vrste sirovina, kao i tehnoloških postupaka izrade, te količine koje bi na godišnjem nivou eventualno bile izvožene pod ovim uslovima u EU. Firme koje budu to radile dobiće evropske izvozne brojeve”, rekao je Kalaba.
On je dodao da spisak ovakvih preduzeća treba što prije da bude formiran. BiH sada od svih proizvoda životinjskog porijeka na tržište EU smije izvoziti samo ribu.
Iz Kancelarije za veterinarstvo su nam potvrdili da će se domaće mlijeko, jaja i piletina ponovo sredinom marta iduće godine naći pod lupom inspektora evropske Kancelarije za hranu i veterinarstvo (FIO), koji će procijeniti da li BiH posjeduje odgovarajuće sisteme proizvodnje i kontrole ovih proizvoda kako bi ih izvozila u EU.
“Ovaj put smo učili na greškama iz prethodnog perioda i zaista smo optimisti da ćemo uspjeti ispuniti izvozne uslove”, rekao je Kalaba.
Slavko Stevanović, sekretar Udruženja poljoprivrede i prehrambene industrije pri Privrednoj komori RS, precizirao je kako su dobili zahtjev za formiranje spiska preduzeća zainteresovanih za ovakav aranžman, ali da on još nije finalizovan.
On je objasnio da se u ovom dogovoru suštinski radi o izbjegavanju jedne karike u lancu.
“Na primjer, ukoliko mesna industrija ne može da izvozi u EU zato što meso kupuje od domaćih farmera to može napraviti kada uzima sirovine iz EU. Ovo će moći da urade firme koje ispunjavaju određene standarde, jer prerađivačka industrija raspolaže dobrim kapacitetima, koji u velikoj mjeri ispunjavaju evropske standarde”, rekao je Stavanović.
Ova mogućnost, kako ukazuje, ima i svoje negativne strane, jer može doći do toga da prerađivačke firme uvide mogućnost uvoza proizvoda iz EU, što može negativno uticati na domaće farmere. Nezavisne novine
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
jaoooooooooooooooo majko milaaaaaaaaaaaaaaa
Ala. Ma nema dalje. Takvih firmi u BiH ima koliko hoće. Sigurno bar 3 firme
Sad će privreda da cvjeta