BEOGRAD, Radimo na više frontova kako bi se pomoglo poljoprivrednicima. Donijeli smo niz mjera za pomoć ratarima čiju su ljetinu oštetile poplave, na vrijeme isplaćujemo subvencije, imamo redovne sastanke sa asocijacima poljoprivrednika i trudimo se da izađemo u susret svim realnim zahtjevima – poručuje u intervjuu za ”Novosti” ministar poljoprivrede Saša Dragin.
On kaže da Ministarstvo ne može da utiče na otkupnu cijenu pšenice, na koju se, između ostalog, žale poljoprivrednici koji posljednjih dana protestuju i traktorima blokiraju puteve. Cijena se, poručuje Dragin, isključivo formira na tržištu, na osnovu ponude i potražnje, a ne intervencijama države.
– Ni ja nisam zadovoljan cijenom, mislim da bi trebalo da bude veća, s obzirom na kretanja na berzama u Pešti i Parizu. Očekujem da i naši otkupljivači prate tu cijenu.
* Znači, savjetujete poljoprivrednicima da sačekaju sa prodajom?
– Da, poručujem im da uskladište žito i čekaju najpovoljniju cijenu koja bi narednih nedjelja trebalo da skoči za 10-20 odsto. U međuvremenu, činimo sve da pomognemo Robnim rezervama da što veće količine izvezu izvan CEFTA regiona, kako bismo povećali tražnju i tako uticali i na cijenu.
* Kako ćete odgovoriti na zahtjeve poljoprivrednika koji traže i suzbijanje monopola, novu uredbu o podsticajnim sredstvima, ali i da se hitno obustavi uvoz mlijeka, svinjskog i junećeg mesa?
– Nijedna zemlja na svijetu, osim možda Sjeverne Koreje, ne zatvara svoje granice niti zabranjuje uvoz bilo čega.
* Predstavnici ove asocijacije tvrde da višemjesečni sastanci sa ljudima iz Ministarstva poljoprivrede nisu doveli ni do kakvih pomaka i da su zato primorani na štrajkove?
– Redovno razgovaram sa čelnicima svih asocijacija, a sa predstavnicima ove organizacije sreo sam se nekoliko puta. Kao što sam rekao, trudimo se da izađemo u susret svim realnim zahtjevima. Ovakve zahtjeve neću da komentarišem, kao ni motive koji stoje iza njih.
* I poljoprivrednici iz Sremske Mitrovice i okoline najavili su radikalizaciju protesta…
– Država neće dopustiti da se poljoprivrednicima manipuliše u interesu sumnjivog kapitala. To se upravo desilo u Sremskoj Mitrovici. Protestima radnika ”Mitrosrema”, zbog licitacije državnog zemljišta koje je koristila ova firma, a čiji su vlasnici optuženi za kriminal, pridružili su se i poljoprivrednici.
* Stoje li zamjerke da je država isuviše zakomplikovala proceduru za dobijanje subvencija?
– To apsolutno nije istina. Za dobijanje subvencija potrebno je samo obnoviti registraciju gazdinstva i donijeti fiskalni račun za kupljeno đubrivo i gorivo.
* Najavili ste isplate subvencija do kraja jula, da li će ti rokovi biti ispoštovani?
– U protekla dva mjeseca isplatili smo subvencije u iznosu od oko 4,5 milijarde dinara. Narednih dana daćemo naloge Upravi za trezor za isplatu preostalih sredstava, što će biti najbrža isplata subvencija ikada.
* Koliko će zbog vremenskih prilika biti ugrožen ovogodišnji rod pšenice?
– Prema sadašnjim analizama, rod pšenice biće umanjen za deset odsto. Dobra vijest je da je žito, i pored loših vremenskih prilika, za sada dobrog kvaliteta.
* Hoće li biti dovoljno hrane?
– Država koja godišnje izveze hranu u vrijednosti od dvije milijarde dolara ne treba da brine hoće li biti dovoljno hrane. Pitanje je samo da li ćemo i 2010. imati rekordan suficit u razmjeni poljoprivrednih proizvoda. Prošle godine on je bio veći od 650 miliona dolara.
* Kako ćete sve pomoći poljoprivrednicima u opštinama u kojima je proglašena elementarna nepogoda zbog poplava?
– Onima kojima je uništeno više od trećine usjeva neće biti naplaćena naknada za navodnjavanje i biće oproštena cjelokupna arenda za ovu godinu. Zbog teške sezone, svim poljoprivrednicima će biti omogućeno i da kupe 150.000 tona đubriva, i to po subvencionisanim cijenama od 10.000 dinara po toni.
* Hoće li loša sezona uticati i na skok cijena?
– U Poljskoj, koja je najveći proizvođač voća, sezona je bila katastrofalna, i to se prelilo na cijene u cijeloj Evropi, pa i kod nas. Na primjer, malinari su se prošle godine žalili kada su im otkupljivači avansno nudili 75 dinara za kilogram, sad daju 150. Višnja se prodavala za 15 dinara, a sada za 50. Procjenjuje se da će cijene kupina, šljiva i jabuka biti duplo veće nego prošle godine.
Dvije milijarde dinara za selo
* Koliko para srpskom selu ćete plasirati preko fondova za razvoj poljoprivrede?
– Ministarstvo je podstaklo 80 opština u Srbiji da osnuje ovakve fondove preko kojih ćemo plasirati 700 miliona dinara. Lokalne samouprave i banke kroz kredite će dati još 2,1 milijardu dinara, sa kamatom od 3,9 odsto, i grejs periodom do tri godine. Konkurs traje do marta sledeće godine.
Jača kontrola otkupa
* Da li je Ministarstvo pojačalo kontrolu na otkupnim mjestima?
– Na svim otkupnim mjestima poljoprivredni inspektori vrše kontrolu. Svi koji primjete neregularnosti neka ih odmah prijave. Međutim, u nadležnosti naše inspekcije nisu cijene, niti ugovorne obaveze između proizvođača i otkupljivača. Novosti
Komentariši