BEOGRAD, Ove godine se očekuje rekordan izvoz poljoprivrednih proizvoda, naročito kada su u pitanju ratarske kulture suncokret, soja i kukuruz, kaže Saša Dragin.
“Suncokret će se prerađivati u ulje, od sojinog zrna će se praviti razni proizvodi i na taj način izvoziti, ali najveću nadu polažemo u izvoz kukuruza”, dodaje Dragin.
Srbija je prošle godine ostvarila rekordan suficit u razmjeni sa inostranstvom od 650 miliona dolara, precizirao je ministar poljoprivrede.
On kaže da je izvezeno poljoprivrednih proizvoda u vrijednosti od dvije milijarde dolara, što je “imponzantna suma”.
Srbija je prošle godine ostvarila rekordan suficit u razmjeni sa inostranstvom od 650 miliona dolara, precizirao je Dragin i dodao da je izvezeno poljoprivrednih proizvoda u vrijednosti od dvije milijarde dolara, što je “imponzantna suma”.
“Potpisivanje trgovinskih sporazuma ili sporazuma o saradnji sa drugim državama, dovelo je do veće cirkulacije znanja i roba i na taj način krčimo Srbiji put ka izvozu poljoprivrednih proizvoda”, naglasio je Dragin.
On je podsjetio da se ove godine u kampanju pšenice ušlo sa 500.000 tona prelaznih zaliha i da se u početku mislilo da mlinovi neće htjeti da otkupljuju pšenicu.
Međutim, zbog aktuelnih događaja u Rusiji i smanjenog roda na svjetskom tržištu, cijena pšenice je značajno skočila, zbog čega su, prema riječima Dragina, domaći poljoprivrednici ove godine uzeli lijep novac.
Ovogodišnju sezonu karakterište to što je u Srbiji, sa 494.000 hektara, požnjeveno između 1,5 i 1,6 miliona tona pšenice, naglasio je Dragin.
Postoje značajne količine, između 400.000 i 500.000 tona pšenice za izvoz, precizirao je Dragin i dodao da će, ukoliko cijena pšenice bude nastavila da raste, to donijeti izuzetno dobru zaradu Srbiji.
“I sa 1,2 miliona hektara pod kukuruzom, koji ima rekordnu cijenu, a naši usjevi izgledaju odlično, možemo očekivati dobru sezonu”, istakao je Dragin i dodao da su i cijene ostalih značajnih kultura, kao što su soja i suncokret, više nego ikada.
“Došao je red da poljoprivrednici, poslije dvije veoma loše godine, uzmu lijepe novce”, ocijenio je Dragin, ističući da je Ministarstvo poljoprivrede isplatilo subvencije po hektaru i ispunilo sve zahtjeve, “kao što je i obećano”. FoNet
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Mislim da ce cena psenice biti nesto vise od 440$ po toni franco luka Beograd vec u Februaru 2011, sto znaci ako bi tada prodali celokupne trzisne viskove mogli bi da inkasiramo 220 miliona evra, ako bismo bili pametniji pa uposlili mlinsko-pekarsku industriju i pretvorili datu psenicu u smrznuto pecivo za Arapsko i Rusko trziste, mozda bi mogli samo od izvoza smrznutog peciva da inkasiramo preko milijardu dolara. Mislim da cemo od hrane ukoliko budemo pametno se organizovali ove godine zaraditi barem 4,5 milijardi evra. Sledece godine 2011 ta cifra bi mogli dostici preko 7 milijardi evra. Sve zavisi od sposobnosti ministarstva poljoprivrede.