Dragin: U Srbiji nema nestašice mesa

BEOGRAD, Tvrdnje o nestašicama mesa vjerovatno spadaju u istu medijsku kuhinju koja s vremena na vrijeme plasira priče o nestašici nekih drugih proizvoda, kaže Saša Dragin.

“Ono što možemo da zapazimo na tržištu mesa, to je da zbog viška tovljenika imamo blag pad cijene, a za nas je bitno da se cijena tovljenika drži na stabilnom nivou”, kazao je ministar poljoprivrede.

Dragin je ocjenio da takvoj cjenovnoj situaciji doprinose i mjere Ministarstva poljoprivrede, jer je strožim kontrolama na svim graničnim prelazima i zabranom uvoza mesa koje je smrznuto duže od šest mjeseci, omogućilo domaćim poljoprivrednicima stabilnu cijenu tovljenika.

Komentarišući neke navode da na tržištu Srbije postoji nestašica mesa, Dragin je kazao da smo takođe imali “pokušaj stvaranja vještačke nestašice ulja, iz razloga što je pokušano da se na državu izvrši pritisak da se dozvoli slobodan uvoz uljarica”.

Srbija će sa 350.000 tona proizvedenih uljarica imati dovoljno sirovine za proizvodnju oko 140.000 tona ulja, istakao je Dragin, podsjećajući da domaće potrebe iznose otprilike oko 100.000 tona ulja – 80.000 tona za stanovništvo i 20.000 tona za industriju, prije svega za proizvodnju majoneza i konditorsku industriju.

“To nam ostavlja oko 40.000 tona ulja za izvoz, sa prelaznim zalihama koje su otprilike isto tolike. Očekujemo i značajan prihod od izvoza uljarica ove godine”, rekao je Dragin.

Govoreći o trenutnoj situaciji na domaćem tržištu mlijeka, Dragin je podsjetio da Ministarstvo poljoprivrede nema nadležnosti da kontroliše količine, već samo kvalitet mlijeka, ali da Ministarstvo trgovine i usluga to radi. Dragin je izrazio uvjerenje da će dva ministarstva zajednički uspjeti da riješe taj problem.

“Ono što je za državu bitno je da se taj proces završi do kraja, a sa druge strane da obezbijedimo dovoljno sredstava u budžetu za sljedeću godinu koja bi omogućila veće podsticaje u mliječnom govedarstvu”, kazao je on.

Pročitaj više:  Spora digitalizacija javne uprave pomaže razvoju korupcije u BiH

Dragin je istakao da će to omogućiti da se ova grana, “koja je u proteklih nekoliko mjeseci zaista bila u izuzetno teškoj situaciji zbog monopolističkog položaja jedne kompanije, izvede na pravi put”, a da građani imaju normalno snabdijevanje mliječnim proizvodima.

On je naglasio da odluka Upravnog suda kojom se potvrđuje monopol jedne velike kompanije na tržištu mlijeka u Srbiji pokazuje poljoprivrednicima da ih država štiti i da je otvorena mogućnost da na osnovu toga što su u proteklom vremenu zaključivani štetni ugovori po njih, traže obeštećenje.

“Mislim da su pravi pobednici ne država, nego prije svega sami poljoprivrednici i svaki građanin Srbije koji je kada je ušao u prodavnicu vidio da su police sa mlijekom prazne i bio revoltiran zbog toga”, zaključio je Dragin. Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts