BEOGRAD, Najvažniji zadaci Ministarstva poljoprivrede u 2011. godini su uređenje i podsticanje tržišta agrarnih proizvoda i zaštita poljoprivrednika, kaže Saša Dragin.
Ministar poljoprivrede kaže da je za to ministarstvo poseban izazov bio da zaštiti poljoprivrednike od “vrlo često nepristojnih i neprimjerenih zahtjeva prerađivačkog sektora čiji je cilj jedino bio brza zarada, a na račun džepa poljoprivrednika”.
Dragin je ukazao i na značaj udruživanja poljoprivrednika u cilju zaštite njihovih interesa, a putem novog Zakona o zadružnim društvima.
“Takođe, osnovali smo Kompenzacioni fond koji omogućava poljoprivredniku da bude nezavisan od velikih sistema i otkupljivača kada želi da proda svoju robu”, rekao je Dragin, naglašavajući da će zemljoradnici svoju proizvodnju moći da organizuju i od kreditnih sredstava sa svega tri odsto kamate, a da kao zalog daju robu.
Ministarstvo poljoprivrede će u 2011. godini, kao i do sada, raspoloživa sredstva na odgovarajući način upućivati samo onima kojima su najpotrebnija – malim i srednjim poljoprivrednim proizvođačima i ljudima koji isključivo žive od poljoprivredne proizvodnje, naglasio je Dragin.
Agrarni budžet za narednu godinu u iznosu od 20 milijardi dinara, iako povećan za dvije milijarde dinara, nije dovoljan, “ali sa onim sredstvima koje imamo moramo mudro da raspolažemo i uvijek budemo tu da pomognemo kada je veliki problem”, naveo je Dragin.
Dodatna sredstva od dvije milijarde dinara prije svega će biti usmjerena na revitalizaciju stočarstva i mliječnog govedarstva, kako bi se doprinijelo rješavanju ozbiljnih problema koji postoje u toj oblasti, ukazao je Dragin.
On je dodao da će se Ministarstvo poljoprivrede truditi da još poveća premiju za mlijeko, koja je u posljednjem kvartalu 2010. godine povećana na četiri dinara, alli i napomenuo da to “zavisi od priliva novca u državnu kasu”.
“Jako je važno da se održi nivo subvencija u ratarskoj proizvodnji, a ministarstvo će zajedno sa asocijacijama poljoprivrednika definisati da li postoji neki bolji način da se ta sredstva raspodjele i da li ima još nekih dodatnih potreba, sve u cilju povećanja prinosa i ukupne proizvodnje”, rekao je Dragin.
On je dodao da je izuzetno značajno da se riješi i problem dvadesetak poljoprivrednih preduzeća čija je privatizacija bila neuspješna.
Sumirajući ostvarene rezultate u 2010, Dragin je naglasio da su “ne samo protekla, nego i posljednje dvije godine bile izuzetno dinamične za poljoprivredu”.
“Ministarstvo poljoprivrede bilo je jedno od rijetkih svijetlih tačaka srpske ekonomije i poljoprivredna proizvodnja je u protekle dvije godine zalaganjem svih učesnika u lancu povećana, pa je na osnovu toga njenog rasta ostvaren i značajan priliv sredstava u budžet Republike”, ocjenio je Dragin.
Procjenjuje se da je srpski agrar u protekloj kalendarskoj godini ostvario izvoz od dvije i po milijarde dolara, a “ako gledamo sezonu i tri milijarde dolara”, rekao je Dragin, napominjući da je vrijednost eksporta poljoprivrednih proizvoda u 2007. godini, kada je “agrarni budžet bio duplo veći nego 2010”, iznosila 1,47 milijardi dolara.
Minule godine je ta grana ostvarila suficit od milijardu dolara, “koji će ući u srpsku ekonomiju, otići na selo i pomoći mu da, poslije dvije godine izuzetno loših cijena poljoprivrednih proizvoda, dođe u kondiciju i nastavi da radi onaj posao za koji je predviđeno – hrani gradove i stanovništvo i obezbjeđuje priliv deviza u našu zemlju”, zaključio je Dragin.
Agenciza za intervencije najveći uspjeh
“Za nas je bitno da smo do kraja 2010. uspjeli da napravimo prijedlog nacrta zakona o Agenciji za intervencije na tržištu poljoprivrednih proizvoda, koji će omogućiti poljoprivredniku da nikada više ne strepi da će mu neko njegov proizvod platiti manje nego što je u njega uloženo”, istakao je Dragin. Tanjug