SARAJEVO, Potpredsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Ljubomir Klincov istakao je danas u Sarajevu da je drvna industrija i prerada šuma najbitnija grana privrede u BiH, jer je ona jedina grana koja ostvaruje suficit, što predstavlja dobar osnov za podizanje finalne proizvodnje.
Klincov je rekao da je prošle godine u ovoj grani privrede ostvaren izvoz u vrijednosti od oko 800 miliona KM, dok je uvoz iznosio oko 300 miliona.
“Prije pet godina izvoz finalnog proizvoda iznosio je 20 odsto, a prošle godine iznosio je skoro 50 odsto. Ako se uz namještaj uključe i ostale prerađevine – ploče, podovi, parketi, može se smatrati korektnim trendom”, naglasio je Klincov na seminaru “Novosti u šumarstvu i drvnoj industriji”.
Prema njegovim riječima, da bi se moglo smatrati da se koriste domaći resursi BiH bi u ovoj grani privrede trebalo da dostigne izvoz od 1,5 milijardi KM.
“Mi sada nemamo organizatora i nosioca razvoja proizvoda, jer male firme nemaju tu snagu. Od ukupnog BiH uvoza, više od 50 odsto čini uvoz svih repromaterijala”, naglasio je Klincov i dodao da bi edukacijom i razmjenom mišljenja i ideja trebalo unaprijediti proizvodnju u oblasti drvne industrije.
Govoreći o uticaju ekonomske krize na ovu granu privrede, Klincov je rekao da se još ne može govoriti o njenim posljedicama, ali je evidentno smanjenje i domaće i strane potrošnje u prethodna dva mjeseca.
Na seminaru je govorio i izvršni direktor JPŠ “Šume Republike Srpske” Sokolac Radenko Laketić o iskustvima ove firme na dobijanju FSC certifikata za održivo gazdovanje šumama, a šef Odsjeka za tarife i vrijednosti Uprave za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH Aladin Mušić o novim uslovima poslovanja u okviru Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
O uzrocima, akterima i mogućim modalitetima rješavanja konflikata između preduzeća šumarstva i drvne industrije u BiH govorio je profesor sa sarajevskog Šumarskog fakulteta Mersudin Avdibegović, a šef Odsjeka za procedure UIO BiH Miljka Kutić o pojednostavljenom prijavljivanju robe na osnovu nepotpune carinske prijave i o lokalnom postupku carinjenja u izvozu.