SARAJEVO, BANJALUKA , BiH je prošle godine zbog ubijanja ovaca i krava zaraženih brucelozom i bacanja njihovog mesa u zemlju izgubila više od dva miliona KM, tvrdi Sulejman Hašimbegović, glavni federalni veterinarski inspektor.
Stručnjaci na Veterinarskom fakultetu i u Veterinarskoj inspekciji FBiH smatraju kako je ubijanje zaraženih životinja krucijalan problem, te da njihovo meso, ukoliko je termički obrađeno, može biti upotrebljivo za ljudsku prehranu. Naglašavaju da je cijena termički obrađenog mesa za 60 odsto niža od mesa životinje koja nije zaražena.
Profesor na Veterinarskom fakultetu u Sarajevu Abdulah Gagić tvrdi da bi zaražene životinje najbolje bilo ubijati u sanitarnim klaonicama, kojih u BiH nema.
“Meso životinja ubijenih u sanitarnim klaonicama, ako je termički obrađeno, nije opasno za ljude. Pošto nemamo sanitarnih klaonica, meso zaraženih i ubijenih životinja bude bačeno u zemlju. Na takav način, imajući u vidu da su uzročnici zaraznih bolesti otporni u zemlji, krug zaraze bude nastavljen”, upozorava Gagić.
Sulejman Hašimbegović, glavni federalni veterinarski inspektor, kaže da je prošle godine eutanazirano više od 6.000 ovaca i oko 150 krava, te da bi sanitarne klaonice bile mnogo isplatljivije i efikasnije.
“Na taj način izgubili smo više od 150.000 kilograma ovčijeg i 37.000 kilograma kravljeg mesa. U evropskim zemljama zaražene životinje ubijaju u sanitarnim klaonicama i njihovo meso prodaju. Kod nas nigdje nisu definirani standardi koje bi klaonica trebalo da ispunjava i na koji način bi ljudi, koji rade u njoj, trebalo da budu zaštićeni”, kaže Hašimbegović, istaknuvši da bi država za nekoliko godina od novca potrošenog na ubijanje životinja mogla isfinansirati otvaranje ovakve klaonice.
Čedo Borić, v.d glavnog veterinarskog inspektora RS, rekao je kako bi postojanje sanitarne klaonice imalo višestruk značaj za BiH.
“Tokom prošle godine samo u RS je eutanazirano oko 2.000 ovaca zaraženih brucelozom. Ako računamo da na svakoj od njih ima oko 25 kilograma čistog mesa, sasvim je jasno koliko smo izgubili”, kazao je Borić. On je pojasnio da je za svako eutanazirano grlo isplaćen određeni novčani iznos koji bi bio ušteđen da postoji sanitarna klaonica.
“Najbolje bi bilo da sanitarna klaonica bude napravljena na državnom nivou i da u njoj budu zaposleni radnici koji će konstantno da rade, jer u BiH nije problem samo bruceloza, već i druge zarazne bolesti, a meso tih životinja se svugdje u svijetu ne uništava već se prerađuje za ishranu”, dodao je Borić.
FBiH nema sredstava za otvaranje sanitarne klaonice
Nada Rajković, pomoćnik ministra za poljoprivredu FBiH, kaže da Federacija nema sredstava za otvaranje sanitarne klaonice.
“U evropskim zemljama u sanitarnim klaonicama ubijaju samo goveda, jer prerađevine od mesa ovaca, osim suhog mesa, gotovo da ne postoje. Sanitarnim klaonicama ne može biti riješen problem bruceloze. Nama su potrebne spalionice, a jedna košta sedam miliona eura. U dogledno vrijeme pokušat ćemo to riješiti. Animirat ćemo svjetske organizacije da nam pomognu”, istakla je Rajkovićeva.Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.