BEOGRAD, Zbog zastoja u čišćenju pravnog poretka od suvišnih i štetnih propisa privreda još uvek nije rasterećena propisa koji je koštaju čak 121,6 miliona evra godišnje.Iako je sveobuhvatna reforma propisa započela i trebalo da završi prošle godine, vladina Jedinica za sveobuhvatnu reformu propisa i pojedina ministarstva, prije svih Ministarstvo finansija, ne mogu da nađu kompromis o čak 133 prijedloga čijim bi usvajanjem država rasteretila privredu za 121,6 miliona evra godišnje.
Đorđe Vukotić, rukovodilac pravnog tima Jedinice za reformu propisa, kaže da je Vlada 29. decembra prošle godine usvojila 212 preporuka za izmjenu štetnih propisa koji komplikuju poslovanje privrede. Osim toga, ranije je stavila van snage oko 200 podzakonskih akata koji su bili suvišni.
„Sada je nastao problem sa 133 preporuke na koje neka ministarstva imaju prigovore ili se uopšte ne izjašnjavaju, iako smatramo da je njihovo mišljenje nezaobilazno“, objašnjava Vukotić. Dvije trećine usvojenih preporuka, inače, donose duplo manju godišnju uštedu (64,3 miliona evra) od jedne trećine onih koje su još sporne (121,6 miliona evra).
„Takođe, među spornim preporukama imamo i one čije je efekte nemoguće novčano izraziti, ali su i te kako bitne. Recimo, preporuka da se dozvoli finansijski lizing nepokretnosti. Ona nije usvojena, a omogućava građanima novi vid finansiranja kupovine nepokretnosti: da lizing kuća kupi stan građaninu, on uplaćuje rate i živi u tom stanu, a kad otplati poslednju ratu, tada pravno postaje vlasnik tog stana“, ističe Vukotić.
Andrea Marušić, rukovodioc Jedinice za SRP, negira da je “proces giljotine” blokiran, kaže da su stvari daleko od toga ali i dodaje da izlaz mora da bude nađen.
Prema njenim riječima, umjesto negativnih odgovora bez obrazloženja kojima se odbijaju preporuke, ministarstva i državni organi morali bi da budu konstruktivni i kandiduju bolji prijedlog.
Blic