BEOGRAD, Država razmatra model subvencionisanja izolacije kuća, kako bi se smanjio utrošak energije i povećala energetska efikasnost, najavio je ministar Oliver Dulić.
„To jedan od pokušaja da država odgovori na krizu i da je njegovo ministarstvo taj koncept subvencija izložilo premijeru i ministru ekonomije“, kaže Dulić.
“Srbija troši po glavi stanovnika 40 odsto više energije za grejanje i hlađenja nego što je evropski prosek”, kazao je on.
Kako je istakao jedan od razloga je i to što je, prema procjeni, između 300.000 i 400.000 kuća u zemlji energetski neefikasno, jer nemaju izolaciju zidova.
Prema njegovim riječima, te kuće su građene prije 20 i više godina i nikada nisu završene, što znači da nemaju izolaciju, a za njihovo zagrijavanje ili hlađenje kombinovano se koriste različite vrste energenata koje se plaćaju po cijeni koja je ispod evropskog prosjeka.
“Nikada nije stvoren osećaj i potreba da se kuće izoluju i učine energetski efikasnim, jer nam grejanje i hladjenje nije bilo skupo”, kazao je Dulić, ali je naveo da rješenje trenutno nije u povećanju cijene struje, koja je još uvek socijalna kategorija.
Ministar životne sredine je naveo da glavni problem u modelu subvencionisanja izloacije za kuće predstavlja način finansiranja, o kome bi trebalo da se razgovara i sa elektroprivredom.
Dulić je kazao da bi ove godine moglo da se počne sa nekoliko pilot projekata izolacije kuća, za koje bi iz budžeta njegovog ministarstva mogao da se izdvoji novac.
“Na razdelu budžeta mog ministarstva postoji obezbeđeno dve milijarde dinara za subvencionisano finansiranje stanogradnje i moguće je da ćemo deo tih sredstava odvojiti i za ove namene”, rekao je on.
Kako je istakao, “za izolaciju jedne kuće od 100 metra kvadratnih, sa materijalima koji su isključivo domaće proizvodnje, potrebno je oko 2.500 evra”, što po njemu nije mnogo ako se posmatra ušteda energenata koja se postiže u periodu od nekoliko godina.
Dulić je naglasio da bi taj model subvencionisanja, pored uštede energije i povećanja energetske efikasnosti, pokrenuo proizvodnju građevinskog materijala i povećao zapošljavanje građevinskih radnika. Beta/Ecotopia