SARAJEVO , Višemjesečna procedura registracije stranih kompanija u BiH i izdavanja radnih dozvola za strance prepreke su na koje strani investitori i dalje nailaze, potvrdio je Taj Sosnovski, predsjednik Vijeća stranih investitora BiH.
Ovo vijeće je prije godinu vlastima BiH prezentovalo prvu “bijelu knjigu” u kojoj su ukazali na prepreke za ulaganja. Tada je kao najveći problem istaknuto dobijanje dozvola za osnivanje firmi.
“Vladina tijela moraju pojednostaviti i, što je važnije, drastično skratiti proceduru registacije. Odlaganjem registracije kompanije za najmanje šest mjeseci, vlade indirektno odlažu zapošljavanje, ne ubiru poreze, ne podržavaju rast i razvoj zemlje”, naveo je Sosnovski.
Istakao je da registracija firme ne smije trajati mjesecima ako BiH želi privući strane investicije i kapital, a time smanjiti nezaposlenost.
“U najboljem slučaju potrebna su tri mjeseca za dobijanje radne dozvole za strance. Često se desi da rok važenja nekih dokumenata istekne i da osoba mora priložiti nove kopije sa validnim datumom”, dodao je Sosnovski.
Ocijenio je da su napravljeni određeni pomaci kada je riječ o oblasti oporezivanja, ali da još ima mjesta za poboljšanja.
“U svrhu podrške stvaranju jedinstvenog ekonomskog prostora neophodna je harmonizacija entitetskih propisa. Način dobijanja dozvola i dvostruko oporezivanje su polja gdje je potreban dodatni rad entitetskih vlada”, napomenuo je Sosnovski.
Ocijenio je da su turizam, šumarsvo i poljoprivreda sektori koji imaju potencijal za priliv stranih investicija. Međutim, kako je upozorio, nije dovoljno da zemlja ima prirodne resurse i dobru infrastrukturu, već je važnije stvoriti povoljnu poslovnu klimu i uspostaviti institucije koje će pružiti podršku domaćim i stranim investitorima.
Haris Bašić, direktor Agencije za unapređenje stranih investicija BiH (FIPA), pak, tvrdi da je BiH za godinu unaprijedila poslovni ambijent, prije svega u smislu procesa registarcije firmi, te da, prema istraživanju Svjetske banke, za pokretanje biznisa treba 29 dana.
“Poreski sistem je ujednačen u BiH kroz porez na dobit, eliminirano je dvostruko oporezivanje. U ovom trenutku, kada je u pitanju ulaganje u BiH, ne postoje ozbiljne barijere”, istakao je Bašić.
Napomenuo je da investitori najteže dobijaju dozvole za priključenje na elektromrežu i cestu, što je u nadležnosti vlati na lokalnom nivou. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.