BRISEL, Evro je u najvećoj krizi od postanka. Prvo Italija, a onda i Španija tokom vikenda, pridružile su se Grčkoj u dužničkoj krizi, zazvonilo je na uzbunu i u Belgiji i ponovo u Portugalu, pa se „krem“ EU, Evropske centralne banke i Evrogrupe u ponedjeljak sastao, da bi razmotrio šta da se čini. Iako u Briselu izbjegavaju da govore o „kriznom sastanku“, jasno je da su sve lampice u crvenom. Zvanično, evropski vrh se okupio da bi se postigao dogovor koji još izostaje o zatvaranju konstrukcije za drugi plan pomoći Grčkoj od 110 milijardi evra, kao i da razmotri najnovije pritiske tržišta na Italiju.
Krizi se priključila od petka i Italija, treća ekonomija po snazi u okviru zajedničke valute, i to poslije usvajanja plana za izlazak iz krize. U petak, dugoročne kamate za italijanski suvereni dug popele su se najprije na 5,28 odsto i opasno se približile granici od 5,5 do 5,7 odsto koliko se procjenjuje da bi finansije zvaničnog Rima mogle da podnesu. Kriza je preko vikenda nastavila da raste, pa je u ponedjeljak ujutro ovaj postotak skočio na 5,45. Ovakvo stanje u Italiji, objašnjava se usporenom ekonomijom i najvećim zaduženjem u evrozoni, od čak 120 odsto BDP-a, odnosno 1.600 milijardi evra.
To je izazvalo strah i pometnju na finansijskom tržištu, vrijednost banaka je pala na berzama, investitori se povlače, ministru finansija se drma fotelja. Svjetske agencije za procjenu kreditne sposobnosti ukazuju na rizik transakcija s Italijom. Panika je tolika, da se govori o „napadu na italijanski dug“.
U Briselu poručuju da EU sebi ne bi mogla da dozvoli još dana poput proteklog petka. U ponedjeljak su se pojavili i znaci širenja krize. Uz italijanske, kamate za španski dug su takođe dostigle istorijski nivo. Istovremeno, najavljuje se da još jedna zemlja, Belgija, ulazi u ekonomski procjep. Portugal je svrstan u „spekulativnu“ kategoriju za finansijska poslovanja.
Ni za more
Ovog ljeta, ostaće kod kuće gotovo polovina Italijana. Prema ispitivanju javnog mnjenja, na odmor će tokom čuvenog „feragosta“ putovati svega 33,5 miliona od 61 miliona građana.
Sljedeća je amerika?
Tenzije ovih dana rastu i zbog duga SAD od nevjerovatnih 14.294 milijarde dolara. Samo ove godine, dug će se uvećati za 1.600 milijardi. To je trenutno postao glavni problem Baraka Obame. Ako se ovako nastavi, Amerika bi ponovo mogla da uđe u recesiju, a ekonomska kriza opet da se raširi na čitav svijet. Novosti