BANJALUKA – Predsjednik kompanije „Boksit“ Milići Rajko Dukić uputio je resornim ministarstvima dopis u kojem traži da stave van snage ili izmijene odluke o zabrani izvoza i ograničenju cijene peleta.
Dukić u dopisu podsjeća da je odlukom Savjeta ministara do kraja januara 2023. zabranjen izvoz određenih šumskih drvnih sortimenata i proizvoda od drveta, dok je odlukom Vlade RS ograničena cijena peleta na 480 KM po toni sa PDV-om.
„Kako su i jedna i druga odluka postale diskutabilne, sugerišem da se obje stave van snage ili preispitaju, uz detaljnu analizu stanja na tržištu i efekata koje su te odluke proizvele“, navodi Dukić.
U obrazloženju navodi da odluka o zabrani izvoza nije donesena na osnovu stručne analize, odnosno da se nije vodilo dovoljno računa o ponudi i potražnji.
Rezultat toga je, dodaje, da sada zbog zabrane izvoza, proizvođači imaju zalihe koje se mjere stotinama hiljada tona, a ne mogu da prodaju na tržištima gdje su cijene mnogo povoljnije i prodaja nije diskutabilna.
„Cijena peleta, koja je ograničena odlukom Vlade RS mogla bi da ima opravdanje, samo pod uslovom da je usklađena ponuda i tražnja i da proizvođači, zbog zabrane izvoza, nemaju enormne zalihe, što povećava i određene troškove, a i dovodi u pitanje opravdanost i korisnost dalje proizvodnje. Više je nego očigledno da ogromne zalihe ukazuju na neusklađenost ponude i tražnje, bez obzira na ograničenu cijenu“, navodi se u dopisu.
Predložio je da se što prije ukine odluka o zabrani izvoza ili preinači u smislu da proizvođači mogu da izvezu dio svoje proizvodnje, „s tim da se cijene, na domaćem tržištu, takođe preispitaju i po potrebi zaštite“.
Inače, kompanija „Boksit“ je vlasnik preduzeća „Soligna“ koje se, između ostalog, bavi i proizvodnjom peleta.
Cijena peleta u Srpskoj proteklih mjeseci išla je i do 750 KM sa tendencijom daljeg rasta. Zbog toga su se u problemu našli brojni privrednici, ali i domaćinstva koja su se grijala na pelet s obzirom na to da im je grijanje poskupjelo i do 150 odsto.
Nako toga Vlada RS je donijela odluku o ograničenju cijene.
CAPITAL: M. Č. Lj.
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Kako Vas nije sramota. Naravno da možete da prodate na domaćem tržištu ali nećete. Ja hoću da kupim pelet ali nemam gdje.
Volio bih da Vam sav pelet propadne kad ste gladni. Stavite ga na raspolaganje domaćem tržištu po normalnim cijenama pa će se prodati. Proizvođači koji slabo stoje sa finansijama već su polako počeli rasprodavati zalihe, ovi što mogu čekati još lageruju i čekaju izvoz. Svako može da bira šta da radi sa svojim peletom ali je sramota da tvrdite da nemate kome prodati kad je domaće tržište nepokriveno jer su ljudi prešli na druge načine grijanja.Sramota je što se objavljuju ovakvi tekstovi gdje seproizvođači peleta predstavljaju kao neki mučenici a ostvaruju nenormalnu zaradu na peletu.
NORMALNO DA POSTOJE ZALIHE KAD STE SAV PELET POVUKLI SA TRŽIŠTA.
Tona peleta u BiH se prodaje po cijeni od 800 do 1000KM, a zvanično je ograničena na 480KM.
Zato trgovci palete prodaju na vreću, pa dobiju u zbiru i do 1000KM.
Namjerno ste napravili nestašicu peleta da više sakupite za izvoz na EU tržišta gdje je veći standard i kupovna moć. A znate da će vam poslije izbora biti odobren izvoz.
Pitanje je i otkuda vam sad sirovina za proizvodnju peleta? Zar nije bila opšta dreka kako Šume Srpske nemaju dovoljno biljne mase?
Znači i tu ste ili krali šumu ili podmititi koga treba po šumskim gazdinstvu a.
A opcija obaranja cijene ne dolazi u obzir? Ili se pelet ekskluzivno pravi samo za EU? Neka propadne onda… Na kiši on lijepo nabubri 🙂
Trebajim sve oduzeti i kazniti .Dokle da maltretiraju ovaj napaćeni narod.
Planirano sve.