BANJALUKA, Vlasnik kompanije “Zekstra” iz Beograda Dragan Đurić izbjegavao je da uplati taksu od 2.500 KM za izdavanje dozvole za privatizaciju banjalučke Robne kuće “Boska”, koju je Konkurencijski savjet BiH izdao 20. novembra 2008. godine, izjavila je član Konkurencijskog savjeta BiH Sena Hatilović, koja je bila zadužena za predmet izdavanja dozvole za provođenje privatizacije u “Boski”.
“Više od deset dana poslije izdavanja dozvole, konzorcijum se nije oglašavao. Đurić je izbjegavao da uplati taksu od 2.500 maraka i više od deset dana nije želio da dođe da podigne ovu dozvolu. Nije mi to jasno, jer je konzorcijum tokom predavanja zahtjeva za izdavanje dozvole Konkurencijskom savjetu BiH, koji je obavezujući, pokazivao da želi da što prije privatizuje robnu kuću `Boska` u Banjaluci”, rekla je Hatilovićeva za “Glas Srpske”.
Đurić je na kraju podigao dozvolu bez davanja bilo kakvog objašnjenja Konkurencijskom savjetu zašto je zakasnio sa uplatom takse i zašto se nije zanimao da podigne dozvolu.
Hatilovićeva smatra da je “Zekstra” isključivo odgovorna za propuste u nepoštovanju rokova u privatizaciji, jer ima većinski udio kapitala u “Boski”, u odnosu na kompaniju “Delta”.
Ugovorom o konzorcijumu zaključenim 15. januara 2009. godine određeno je da u ponudi za kupovinu 58,52 odsto kapitala “Boske”, kompanija “Zekstra” posjeduje 38,97 odsto, a “Delta” 19,55 odsto kapitala.
U Konkurencijskom savjetu ogorčeni su na Đurićeve izjave date medijima da nije zadovoljan zbog toga što su na odluku ovog savjeta čekali više od mjesec i po i to im je “usporilo investiciju”.
“To nije istina i nekorektno je da Đurić tako priča jer Konkurencijski savjet BiH je za samo tri dana pripremio dozvolu za `Deltu-Zekstru` što je izuzetno kratak rok za donošenje ovakve odluke”, istakla je Hatilovićeva.
Konzorcijum “Delta-Zekstra” nije do 26. marta ove godine platio tri miliona evra za “Bosku”, uz obrazloženje da ne mogu izvršiti svoju obavezu zbog neriješenih imovinsko-pravnih odnosa u “Boski”.
Prije toga Vlada RS im je dva puta odgodila plaćanje. Radnicima poslodavac duguje 22 plate, osam i po toplih obroka, prevoz i regres za dvije godine.
Vlada RS ponudila je radnicima rješavanje radno-pravnog statusa, što je većina radnika prihvatila.
Komentariši