SOFIJA, Bugarska i Rusija složile su se da osnuju dvije zajedničke ekspertske radne grupe sa zadatkom da maksimalno ubrazaju realizaciju projekta međunarodnog gasovoda “Južni tok”, saopšteno je u Sofiji.
Dogovor o osnivanju radnih grupa postignut je tokom pregovora bugarskog ministra za energetiku Trajča Trajkova i njegovog ruskog kolege Sergeja Šmatka.
Trajkov i Šmatko su takođe pregovarali i o realizaciji još dva energetska projekta – međunarodnog naftovoda Burgas – Aleksandropulos i bugarske atomske elektrane “Belene” – prenosi agencija Itar – Tas.
“Mi smo imali intenziravan i veoma interesantne razgovore o velikim (energetskim) projektima sa učešćem Rusije i Bugarske i raspravljali smo o sporazumu za snabdjevanja gasom nakon 2013.”, rekao je Trajkov nakon završetka dvostranih pregovora.
Trajkov je dodao da će u cilju ubrzane realizacije projekta “Južni tok” navedene radne grupe biti osnovne u toku narednih nedjelja i da će u periodu od sljedeća dva mjeseca morati da tačno utvrde sve tekuće nesporazume između dvije strane u vezi tog energetskog sporazuma.
Svi navedeni rusko – bugarski energetski projekti morati biti “transparentni i imati jasnu zakonsku osnovu i finansijsku strukturu”, rekao je Trajkov.
“Mi će mo raditi maksimalno efikasno i brzo”, kazao je on, uz napomenu da u procesu realizacije sva tri energetska projekta ruske kompanije neće biti u podređenom položaju.
Šmatko je rekao da se realizaciji zajedničkih rusko – bugarskih energetskih projekta mora pristutpi pragmatično, uz vođenja računa o svim bitnim detaljima u tim aranžmanima.
Bugarski premijer Bojko Borisov je , u razgovoru sa ruskom vladinom delegacijom koju je predvodio Šmatko, naglasio zainteresovanost Sofije da kroz teritoriju njegove zemlje prođe ne samo “Južni tok”, već i gasovod “Nabuko”, za čiju gradnju za zainteresovavne neke uticajne čalnice Evropske unije i SAD.
Borisov je ukazao da će korist zbog međunarodnih gasovoda koji će prolaziti i kroz teritoriju Bugarske imati ne samo njegova već i mnoge susjedne zemlje, prenosi kineska agencija Sinhua.
“Nama je veoma važno što smo čuli (od predstavnika Rusije) da “Nabuko” i “Južni tok” nisu konkurentni projekti u kojima će mo mi učestvovati pod jednakim uslovima”, rekao je Borisov.
Naglašavajući zainteresovanost Sofije za projekat gasovoda “Južni tok”, Borisov je rekao da će izvještaje o svim detaljima oko realizacije tog posla nadležne vladine institucije pripremati u razmaku od svake dvije sedmice.
“Mi djelimo projekt (“Južni tok”) na dvije etape od kojih se jedna odnosi na primenu tehnoloških rješenja, a druga na finansiranje radova”, ukazao je Borisov, uz napomenu da treba utvrdi tačnu cijenu tog projekta i potom krenuti u njegovu konačnu realizaciju.
Projekt gasovoda “Južni tok” predvidja izgradnju cjevovoda za transport ruskog gasa po dnu Crnog mora, od ruske do bugarske obale, a zatim bi jedan dio išao u pravcu Srbije i dalje ka zemljama srednje Evrope, dok bi drugi krak gasovoda trebalo da vodi do Grčke i Italije.
Kapacitet tog gasovoda bi do 2017. godine, kada je predviđeno da se dovrši njegova druga faza, trebalo da se uveća na 63 milijarde kubnih metara, što je približno 50 odsto propusne moći međunarodnog gasovoda kojim se ruski gas sada dostavlja preko ukrajinske teritorije do evropskih kupaca.
Izgradnja gasovoda “Južni tok” neće, prema ranije saopštenim podacima ruske vlade, koštati više od osam milijardi dolara. Ali, neki zapadni energetski stručnjaci procjenjuju da će realizacija tog energetskog projekta biti oko tri puta skuplja od sume koju je saopštila zvanična Moskva.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.