BANJALUKA, Uprava za indirektno oporezivanje BiH je od 2005. godine do danas podnijela Tužilaštvu BiH 826 izvještaja o postojanju osnova sumnje da je počinjeno krivično djelo iz oblasti indirektnih poreza, sa sumnjom da je budžet BiH oštećen za 130 miliona KM.
Izjavio je to “Glasu Srpske” direktor UIO BiH Miro Džakula.
– Ono što mogu potvrditi je činjenica da od kad sam ja na čelu UIO niko neće imati bilo kakve povlastice koje su u suprotnosti sa zakonima – dodao je on.
*Uz samo pominjanje Uprave zaindirektno oporezivanje BiH od njenogosnivanja vezuju se i kriminal i korupcija. Kakvoste stanje zatekli u toj instituciji a kakvo jedanas?
DžAKULA: U 2011. godini, iako me tada Savjet ministara BiH imenovao prvo za v.d. direktora UIO, lično sam potpisao 190 rješenja o pokretanju disciplinskih postupaka protiv zaposlenih u UIO zbog teže ili lakše povrede službene dužnosti. U toku 2008. godine u UIO je pokrenuto 45 disciplinskih postupaka, 2009. godine 30 a 2010. godine 51 disciplinski postupak. Kako je ranije postojala samo jedna disciplinska komisija nije bilo moguće da se svi predmeti riješe. Zato sam donio odluku o formiranju dodatne tri disciplinske komisije. Rezultati su vidljivi. Za sedam službenika UIO izrečena je mjera prestanka radnog odnosa, dva službenika degradirana su na niže radno mjesto, dok su 33 službenika kažnjena mjerom umanjenja plate. Ostali postupci su u toku.
*Šta ste uradili povodom nezakonitih povlastica koje je u UIO ranije imao narko-klanNasera Keljmendija prilikom uvoza terenskih vozila i građevinskog materijala?
DžAKULA: Ono što mogu potvrditi je činjenica da od kada sam ja na čelu UIO niko neće imati bilo kakve povlastice koje su u suprotnosti sa zakonima. O bilo kom predmetu koji smo proslijedili Tužilaštvu BiH ne mogu da govorim jer su sve informacije za javnost u nadležnosti tog Tužilaštva. UIO je od uspostavljanja, dakle od početka 2005. godine do danas podnijela Tužilaštvu BiH 826 izvještaja o postojanju osnova sumnje da je počinjeno krivično djelo iz oblasti indirektnih poreza, sa sumnjom da je budžet BiH oštećen za 130 miliona KM.
*Kako komentarišete enormna primanja i povećanje novčanih naknada za članoveUpravnog odbora UIO?
DžAKULA: Apsolutno nemam mandat da komentarišem naknade članova UO i posmatrača u UO. Jedino mogu reći za sebe lično da sam odbio bilo kakvu naknadu za rad u UO UIO.
*Izjave 2.400 zaposlenih u UIO BiH o njihovom imovinskom stanju, koje ste zatražili jošprošle godine, prikupljene su i stoje kovertirane. Jeste li naložili otvaranje nekih zbogpostojanja osnovane sumnje u zloupotrebu položaja?
DžAKULA: Jesam, otvoreno ih je više. Toga će biti i ubuduće. Putem interne revizije trenutno za te pojedince vršimo dodatne provjere na terenu. Te izjave su sastavni dio dosijea svakog zaposlenog, a na zahtjev bilo koje agencije za sprovođenje zakona mi ih otvaramo. Ako i UIO dođe do nekih saznanja, po nalogu direktora otvaraju se ti podaci. U skladu sa kodeksom ponašanja, kod nas svake godine svi zaposleni dostavljaju izjave o svom imovinskom stanju kao i članovi uže porodice.
*Kancelarija za reviziju rada Upravi je za 2011. godinu dala mišljenje s rezervom.Navedeno je da imate 2.679 vozila oduzetih na carini. Zašto vozila tako dugo stoje?
DžAKULA: Volio bih da ste to pitanje postavili direktoru UIO koji je bio prije mene. To je problem koji datira od 2006. godine. Ima tu i druge robe. Kad oduzmemo robu ona ima karakter privremeno oduzete, pa je moramo držati kao dokazni materijal. Automobili su specifična priča. Tad su se uvozili automobili koji su bili stari pet-šest godina, a tada je na snazi bila zabrana uvoza starijih od sedam godina. Kad je na snagu stupio Zakon o carinskim prekršajima, ta vozila su bila starija od sedam godina i više nisu mogla zvanično proći carinsku proceduru. A kad se to promijenilo, uslov je bio homologacija vozila za šta većina od tih ne ispunjava uslove. Tu je BiH trebalo da zauzme stav. Formiraćemo komisije, biće i uništavanja nekih vozila ali sve u skladu sa standardima. Ne znam da li u BiH postoji ijedna institucija koja to može uraditi. Mi ćemo i prodavati tu robu i ustupati je bez nadoknade onima kojima je potrebna. UIO će tu pokazati neophodnu socijalnu osjetljivost.
*UIO u svom vlasništvu ima deset carinskih terminala, dok 31 terminal drže pravna licakoja su potpisala ugovore sa UIO. Šta ćete preduzeti povodom činjenice da oni UIO nisuuplatili sredstva prema ugovoru?
DžAKULA: Na jedinstvenom računu UIO po osnovu naknade za korišćenje terminala u periodu od 2006. do juna 2012. godine ukupno je naplaćeno 83 miliona KM. Radi se o prihodima od terminala u vlasništvu UIO i 30 odsto prihoda od terminala u vlasništvu drugih pravnih lica. Oni su budžetu BiH ostali dužni 36 miliona KM. UIO će pokrenuti izmještanje carinskih terminala od svih privatnih lica koja ne ispunjavaju obaveze iz ugovora. Primjer za to je carinski terminal koji je držao “Agrokomerc” iz Velike Kladuše koji nikad nije želio potpisati ugovor sa UIO.
Mito
* Stalno se spominje da carinici uzimaju mito, jeste li to kontrolisali?
DžAKULA: U UIO trenutno se, pored onih većih, vodi i disciplinski postupak protiv carinika koji je uzeo mito od 20 evra i u tom slučaju tražićemo najveću moguću kaznu. Time jasno pokazujem kakvo je moje opredjeljenje kad je u pitanju borba s korupcijom u UIO. Kad ostali službenici u UIO budu vidjeli da se posao može izgubiti za primanje mita, pa bilo to i 20 evra, razmisliće o svojim postupcima. Glas Srpske